Afrika’da küresel ısınma

Nature dergisinde yer alan araştırmada, Afrika’da kıyılarda yer alan sit alanlarının deniz seviyesinin yükselmesi sonucu 2050’ye kadar sular altında kalabileceği öne sürdü.

Araştırmada, Cape Town Üniversitesinden Nicolas Simpson ve ekibi, Afrika kıyılarındaki 213 doğal ve 71 kültürel sit alanını haritalandırdı.

Ekip, bu haritayı, buzul tabakalarının erimesi ve deniz suyunun ısınmasıyla yükselen deniz seviyesine ilişkin hazırlanan başka bir model haritayla birleştirdi.

Buna göre, kıyılarda yer alan ve ekibin haritalandırdığı 284 sit alanından 56’sı hâlihazırda her yüzyılda bir görülen sel felaketlerine maruz kalacak.

Afrika’da  sit alanları zarar görecek

Tahminlere göre, Kuzey Afrika’da 68, Batı Afrika’da 47, Güney Afrika’da 24, Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletleri’nde (SIDS) 23, Orta Afrika’da 16 ve Doğu Afrika’da 13 sit alanı sellerden etkilenecek.

Sular altında kalmasından endişe edilen yerler arasında Tunus’ta Fenikeliler tarafından MÖ 814’te kurulan tarihi Kartaca kenti, Gambiya’da köle ticaretinin yapıldığı tarihi Kunta Kinte Adası, Libya’daki Sabratha antik kenti gibi önemli sit alanları bulunuyor.

Önlem alınması gerekiyor

Araştırmada, Afrika’daki sit alanlarının iklim değişikliğinin etkilerinden korunmasının önemine vurgu yapıldı.

Deniz suyunun yükselmesiyle mücadelede dalgakıran gibi önemlerin yetersiz kalacağı belirtilen araştırmaya göre, bunun yerine mangrov ormanları ve tuz bataklıklarının sayısının artırılması, sit alanlarının etrafına tampon bölge oluşturulması gibi hibrit uygulamalar gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler