Afrika Boynuzu karışıyor

Etnik kökenlere göre ayrılmış geniş yetkilere sahip 10 özerk bölgeye dayanan Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti’nde geçen yıl Nobel Barış Ödülüne layık görülen Başbakan Abiy Ahmed ile Tigray bölgesi arasında kopan savaşın çapı giderek genişliyor. 

Savaş suçuyla itham edilen Tigray’ı yöneten Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) güçlerinin Etiyopya’nın komşusu Eritre’ye roket saldırıları düzenlemesinin ardından, Etiyopya’nın kuzey batısındaki Benishangul-Gumuz eyaletinde bir yolcu otobüsünün silahlı saldırıya uğradığı belirtildi. 

Bağımsız Etiyopya İnsan Hakları Komisyonu kendi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yolcu otobüsüne silahlı saldırıda 34 kişinin öldüğü duyurdu.

Dün Benishangul-Gumuz eyaletine bağlı Wonbera’dan Chagni’ye giden yolcu otobüsüne düzenlenen korkunç saldırıdan üzüntü duyulduğu, ölü sayısının artmasından endişe edildiği belirtilen açıklamada faillere dair bilgi verilmedi. 

Öncesinde ulusal basında TPLF’nin federal orduya destek verdiği gerekçesiyle Etiyopya’nın çeşitli eyaletlerinin yanısıra Eritre’nin başkenti Asmara’ya da roketli saldırılar düzenlediği haberleri yer aldı. Ardından Eritre’nin başkentindeki havaalanına roket saldırısı düzenlediklerini teyit eden TPLF lideri Debretsion Gebremichael, Eritre’yi Etiyopya hükümetine yardım için tanklar eşliğinde binlerce asker göndermekle suçladı. 

Reuters’e mesaj gönderen Debretsion, TPLF’nin pek çok cepheden saldırıya uğradığını söyleyerek “Ülkemiz bize yabancı bir ülkeyle, Eritre’yle saldırıyor. Vatana ihanet” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Başbakan Ahmed, Etiyopya’nın Tigray’daki hedeflerine kendi başına ulaşmasını ve çok daha fazlasını sağlayacak kabiliyette olduğuna dair tweet attı. 

12 gündür devam eden çatışmalardan kaçan binlerce Etiyopyalı sivil ise çareyi kuzeydeki Sudan’a sığınmakta arıyor. BM’ye göre Sudan’a sığınan Etiyopyalıların sayısı 20 bini geçti.

Komşusu Eritre ile yaptığı barış anlaşması sonrası 2019 Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Başbakan Ahmed, Afrika Birliği’nin ateşkes, uluslararası örgütlerin diyalog çağrılarını reddeder pozisyonda.

Ahmed, ‘anayasayı ve anayasal düzeni tehdit eden suç cuntası’ diye nitelediği TPLF silahsızlandırılana, Tigray’da yasal bir yönetim kurulana ve suçlular cezalandırılana dek operasyonun devam edeceğinde ısrarcı açıklamalar yapıyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler