Afrika Birliği’nden yabancı ülkelere iç işlerimize karışmayın çağrısı

Afrika Birliği (AfB), Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin (KDC) doğusunda yükselen tansiyon sonrası yabancı güçlere kıta ülkelerinin iç işlerine karışmama çağrısı yaptı.

AfB Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, yaptığı yazılı açıklamada, KDC ve Ruanda liderlerinden Angola ve Kenya’da başlatılan süreç çerçevesinde diyaloğu sürdürmelerini istedi.

Bölgedeki tüm devletlerin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunması, sivillerin can güvenliğinin sağlanması gerektiğine dikkat çeken Muhammed, Afrika’daki sorunların ve ihtilafların askeri bir çözümü olmadığını söyledi.

Tansiyondan endişe duyduğunu kaydeden Muhammed, tüm yabancı ülkelere Afrika’nın özellikle de Büyük Göller Bölgesi’ndeki ülkelerin iç işlerine karışmamaları çağrısı yaptı.

*KDC’nin Kuzey-Kivu eyaletinin başkenti Goma’yı ele geçirmeye çalışan M23 üyelerinin son bir ayda artan saldırılarında, birçok sivil ve asker hayatını kaybetti, binlerce kişi yerinden edildi.

M23 isyancı grubuna destek verdiği ileri sürülen Ruanda ile KDC savaşın eşiğine geldi.

KDC Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, Ruanda’yı M23’ü desteklemekle suçlarken, Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame ise iddiaları reddederek KDC Cumhurbaşkanı’nın Ruanda’yı suçlayarak sorumluluktan kaçtığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler