Afganistan’ı Avrupalı ordular terk etti

Almanya ve İtalya, Afganistan’daki askerlerini yaklaşık 20 yıl sonra konuşlandırdıkları bölgelerden çekiyorlar. Birkaç ülkeden yapılan duyurularla, Avrupalı birliklerin çoğunluğunun küçük törenlerle ayrıldıkları belirtiliyor.

Bu törenler yılsonuna kadar kendi askerlerini çekecek olan ABD’nin ve dolayısıyla NATO’nun Afganistan’daki askeri misyonunun sona erdiğini gösteriyor.

NATO, ‘Kararlı Destek Görevi‘nde hala kaç ülkenin askeri olduğu konusunda bir güncelleme yapmadı.

Almanya ise kendi birliklerini taşıyan son uçağın Afgan hava sahasını terk etmesinden kısa bir süre sonra, salı akşamı geç saatlerde Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlayarak Afganistan’daki askeri varlığın sona erdiği kamuoyuna duyurdu.

Kuzey Almanya’daki Wunstorf hava üssüne çarşamba öğleden sonra üç nakliye uçağı indi. Maske takan birlikler kısa süren bir tören için sıraya girdi ve salgın önlemleri nedeniyle daha büyük bir tören yapılmadı.

Alman birliğinin son komutanı General Ansgar Meyer. “Komutanınız olarak sizin için söyleyebilirim: Görev tamamlandı. Görevinizi yerine getirdiniz ve Alman birliğinin eve dönüşü başarıyla sonuçlandı.”

İtalya’nın Herat’taki üssünden son İtalyan birlikleri de aynı şekilde salı günü geç saatlerde Pisa’daki askeri havaalanına indi. İtalya, Savunma Bakanı Lorenzo Guerini’nin son 20 yılda ölen 53 İtalyan ve 723 yaralı için anma konuşması yaptı. Çarşamba günü de İtalyan makamlar tarafından Afganistan’daki misyonunu sona erdiği resmen ilan edildi.

Tüm ülkeler askerlerini bir bir çekti

Romanya da cumartesi günü ülkeye 140 askerini geri getirerek Afganistan’daki 19 yıllık varlığına son verdi. İspanya son birliklerini 13 Mayıs’ta, Belçika 14 Haziran’da ve Danimarka 22 Haziran’da geri çekti.

Norveç’in askerleri cumartesi günü, Estonya’nın askerleri de 23 Haziran’da, Hollanda’nın askerleri 24 Haziran’da, Finlandiya’nın kalan küçük birliği 8 Haziran’da ve İsveç’in askerleri Mayıs’ta evlerine döndü.

Gürcistan birlikleri pazartesi günü eve dönerken. Polonya da çarşamba günü tüm birliklerini geri çekmiş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler