”ABD ve NATO olmadan kendimizi koruyamayız”

Karrenbauer, savunma politikaları üzerine video konferans yoluyla yaptığı açıklamada, ABD’nin müttefik olarak önemini  vurgulayarak “Avrupa için stratejik özerklik fikriyle ABD ve NATO olmadan Avrupa’nın güvenlik, istikrar ve refahını sağlayabileceğimiz illüzyonu destekleniyorsa o zaman çok aşırıya gidilmiş olur. dedi.

Karrenbauer, Avrupa’nın güvenlik politikaları yönünden ABD’ye bağımlı kaldığını ancak Avrupa’nın Amerikalıların şimdiye kadar yaptığı katkıdan daha fazlasını yapması gerektiğini ifade ederekAmerika’nın nükleer ve konvansiyonel imkanları olmadan Almanya ve Avrupa kendilerini asla koruyamaz. Bunlar görünen gerçeklerdir” şeklinde konuştu.

Bakan Karrenbauer ayrıca Avrupa’nın ABD için göz hizasında güçlü bir ortak olması ve muhtaç bir konumda olmaması gerektiği yorumunda bulundu.

Karrenbauer, ABD’deki seçimlerin ardından Washington yönetiminin Almanya’daki askeri üslerden yaklaşık 9 bin 500 Amerikan askerini geri çekme kararının geri alınması ihtimalinin bulunduğunu da dile getirdi.

Alman Bakan, “Seçim kampanyası sırasında Demokratlardan bu planları çok dikkatli bir şekilde yeniden incelemek istediklerini duyduk. Bunun, kararın tamamen mi yoksa kısmen mi iptal edileceği anlamına gelip gelmediğini görmemiz gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Karrenbauer ayrıca Türkiye’nin stratejik bir NATO üyesi olduğunu belirterek “NATO üyesi olan Türkiye ile stratejik çıkarımız var. Ancak bu, zorlu konuları ele almamıza engel teşkil etmez. Türkiye NATO üyesi olmasaydı neler olurdu bunu da düşünmemiz gerekiyor  ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler