ABD ordusu Afganistan’da 650 askerini bırakacağını duyurdu!

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, AP’ye yaptıkları açıklamada, ek olarak, Kabil uluslararası havalimanı’nın korunmasında Türk silahlı kuvvetlerine destek için birkaç yüz Amerikan askerinin eylüle kadar ülkede bulundurulmasının planlandığını söyledi.

Ülkedeki 4 binden fazla Amerikan askerinin Başkan Joe Biden’ın hedef olarak koyduğu 11 Eylül tarihinden önce ülkeden ayrılması öngörülürken, yaklaşık 650 askerin kalıcı olarak ülkede bulunacağının altı çizildi.

“Hedefimizde bir değişiklik yok”

Pentagon basın müşaviri John Kirby, dün yaptığı açıklamada, “(Çekilme) hedefimizde bir değişiklik yok. Sahadaki durum dinamik, gelişmeleri günlük olarak değerlendiriyoruz. İsimsiz kaynakların zaman çizelgesindeki değişimlere ilişkin verdiği bilgiler tahmin olarak değerlendirilmemeli.” dedi.

Kabil Uluslararası Havalimanı’nın korunması

ABD’nin Kabil Büyükelçiliğinin ve diğer diplomatik misyonlarını koruması amacıyla ülkede tutulacak askerlerin dışında, Kabil Uluslararası Havalimanı’nın korunması için görüşmelerin yürütüldüğü Türkiye’ye destek için havaalanında belirli miktarda asker ve donanımın muhafaza edileceği vurgulandı.

AP’ye bilgi veren bakanlık yetkilileri, Türkiye ile yapılan görüşmelerde, havaalanında bir Roketsavar Füze ve Havan Sistemi (C-RAM) ve onu çalıştıracak personelin bulundurulması konusunda mutabık kalındığını söyledi.

Yetkililer, Türkiye ile ABD’nin de destek vermesi koşuluyla havaalanını koruma görevini devralma konusunda büyük ölçüde uzlaştıklarının, ABD ve Türk askeri yetkililerinin bu hafta Ankara’da bir araya gelerek bu konudaki anlaşmayı sonuçlandıracaklarının altı çizildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler