ABD’nin en büyük izcilik kulübünde 93 bin taciz vakası

Sözde rüyalar ülkesi Amerika’nın kirli yüzü bir kez daha sahnede. Ülkenin en büyük izcilik kulübü olan The Boy Scouts of America (BSA) hakkında şimdiye kadar 93 bin 700 cinsel taciz şikayeti yapıldığı ortaya çıktı.

Önde gelen medya kuruluşlarından CNN’e konuşan mağdurların avukatlarından Andrew Van Arsdale, şikayet sahiplerine başvurmaları için 23 Kasım Pazartesi saat 17.00’ye kadar süre verildiğini belirterek cinsel taciz olaylarının BSA içinde “konuşulmayan kural” haline geldiğini söyledi.

Taciz olayları 1960’lara kadar uzanıyor

Arsdale, 19 aydır binlerce taciz kurbanı ile görüştüğünü, taciz olaylarının ülke genelinde 1960’lara kadar uzandığını, şimdiye kadar şikayet edenlerin sayısının 93 bin 700’ü bulduğunu anlattı.

İddialarla ilgili BSA’den yapılan yazılı açıklamada ise, “Geçmişte yaşadıkları tacizi dile getirenlerin acılarını geri alamayacak olmanın üzüntüsü içindeyiz.” ifadesine yer verildi.

2 milyon civarında kayıtlı üyesi olduğu tahmin ediliyor

Ülke genelinde kulübe açılan taciz ve istismar davalarından sonra BSA, ödeyeceği tazminat yükü nedeniyle şubatta iflas başvurusunda bulunmuştu.

110 yıllık tarihe sahip izcilik kulübünün hala 2 milyon civarında kayıtlı üyesinin bulunduğu, 1 ila 10 milyar dolar arasında da mal varlığının olduğu tahmin ediliyor.

BSA ülke genelinde çocuk ve gençler için doğada düzenlediği eğitim içerikli kamp ve etkinliklerle biliniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler