ABD’den son dakika Rusya açıklaması

Almanya ve Doğu Avrupa’ya 3 bin ek asker konuşlandırma kararı alan ABD’den yeni bir açıklama geldi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Fox News’a yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

‘Başkan, ABD’nin Ukrayna’da Rusya ile bir savaş başlatmak veya savaşmak için güç göndermediği konusunda aylardır net. NATO bölgesini savunmak için Avrupa’ya kuvvet gönderdik.’

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ABD’nin Polonya ve Almanya’ya 2 bin asker göndereceğini ve Almanya’da konuşlu bin askerin Romanya’ya kaydırılacağını açıklamıştı.

ABD’nin Polonya’da hem NATO hem de ikili anlaşmalar neticesinde konuşlanmış yaklaşık 4 bin 500 askeri bulunuyor.

Dünyanın gözü haftalardır Rusya – Ukrayna sınırında Rusya’nın sınırına on binlerce asker yığdığı Ukrayna’dan bugün yeni açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanlığı danışmanı Mykhailo Podolyak, Rusya’nın geçen baharda Ukrayna sınırına kuvvetler yığılmasından bu yana ‘sürekli büyük psikolojik baskı sağlamak için’ düzenli olarak geniş çaplı asker rotasyonları, manevralar ve silah konuşlandırmaları yürüttüğünü söyledi.

Podolyak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

‘Durumun dürüst bir değerlendirmesi, gerilimi azaltmak için diplomatik bir çözüm bulma şansının, daha fazla tırmanma tehdidinden hala önemli ölçüde yüksek olduğunu gösteriyor.’

Podolyak’ın açıklamaları Ukrayna’nın diplomatik temasların artırılması adına atılan önemli bir adım olarak nitelendirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler