ABD’de sayı 200 bini geçti

ABD’de koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 200 bini geçti. Ülkede koronavirüse yakalananların sayısı da 6,8 milyon kişiyi geçti. Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre ABD, salgında en çok vaka ve can kaybının görüldüğü ülke konumunda.

ABD Başkanı Donald Trump ise bu durumu ‘utanç verici’ olarak niteledi. Ancak Trump, virüsle mücadelede iyi bir iş çıkardıklarını savunarak, “Eğer bu işi doğru yapmamış olsaydık, 2,5 veya 3 milyon kişi ölecekti” iddiasında bulundu.

3 Kasım’daki başkanlık seçimlerinin Demokrat adayı Joe Biden ise Trump’a yüklendi. Biden, “Donald Trump’ın son altı aydaki yalanları ve beceriksizliği nedeniyle, Amerikan tarihindeki en büyük can kayıplarından birini gördük. Başkanın ciddi bir liderlik sergilemesini gerektiren gerçek bir krizde yetersiz kaldı. Dondu. Harekete geçemedi. Panikledi. Ve Amerika dünyada en büyük bedeli ödeyen ülke oldu” diye konuştu.

ABD’deki vaka sayılarındaki artış da hâlâ engellenebilmiş değil. Son haftalarda, özellikle Kuzey Dakota, Güney Dakota, Utah ve Teksas eyaletlerindeki artış dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler