ABD’de polis kurşunuyla ölen siyahi Amerikalı Taylor davasında karar açıklandı

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kentucky eyaletinde siyahi sağlık çalışanı Amerikalı Breonna Taylor’ın 13 Mart’ta evine girerek öldürülmesi olayına karışan 3 polisten 1’i suçlu bulunurken, diğer ikisinin ceza almadığı açıklandı.

Jefferson’da dün yapılan duruşmada olaya karışan üç polis, Taylor’ın öldürülmesi konusunda jüri tarafından suçsuz bulununca ABD’nin değişik şehirlerinde polis şiddetine karşı gösteriler düzenlendi.

Louisville şehir merkezindeki protestolarda göstericiler “Adalet yoksa barış da yok” sloganları atarak yürüyüş yaptı. Polisle göstericiler arasında zaman zaman yaşanan çatışmada polis göstericilere göz yaşartıcı gaz ile müdahalede bulunurken, bazı göstericileri de gözaltına aldı.

 

Taylor’ı vuran eski polis dedektifi Brett Hankinson’ın Louisville büyük jürisi tarafından birinci dereceden 3 kez suçlu bulunduğu ancak Kentucky yasalarına göre en fazla 5 seneye kadar hapis cezası alabileceği kaydedildi.

Olaya karışan diğer iki polis memuru Çavuş Jonathan Mattinglyve dedektif Myles Cosgrove ise önce kendilerine ateş edildiği gerekçesiyle herhangi bir ceza almadı.

Polis memuru Brett Hankinson’ın ise “cinayet nedeniyle ceza almayacağı”, ateş etmesi sonucu etrafta bulunan komşulara zarar verebilme ihtimali sebebiyle cezalandırılacağı kaydedildi.

Taylor ailesinin avukatı Benjamin Crump, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, ”3 polisten sadece 1’i ceza aldı ve verilen cezanın nedeni Breonna Taylor’un ölümü için değil, Hankison’un ateşlediği mermilerin başka dairelere de isabet etmesi. Cinayetle alakalı hiçbir suçlama yok. Bu karar resman hakaret ve acımasızca” ifadelerini kullandı.

Until Freedom Sivil Toplum Örgütü’nün Müslüman üyelerinden Linda Sarsour, jürinin kararını “Adalet yerini bulmadı.” ifadeleriyle eleştirdi.

Sansour daha önceki mesajlarında polislerin cinayet suçuyla yargılanması gerektiğini açıklamıştı.

Duruşma sonrası karardan memnun olmayan yaklaşık 400-500 kişilik bir grup olayı protesto ederken, şehir merkezinden Jefferson Square Parkı’na doğru yürüdü. Öfkeli kalabalık, “Evlerinizde oturmayın, sokaklara dökülün, şimdi adalet zamanı” gibi sloganlar attığı görüldü.

Olası diğer protestolara karşıysa Belediye Başkanı Greg Fischer, çarşamba akşamından geçerli olmak üzere 72 saat süre ile sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler