AB’den, Rusya’ya yaptırım

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’ya yönelik yaptırımlarla ilgili açıklamada bulundu.

Ursula von der Leyen, “Öncelikle tüm Avrupa hava sahasını kapatıyoruz. Hiçbir Rus uçağı, özel ya da ticari, uçuşa açık olmayacak.” ifadesini kullandı.

Kremlin’in medya araçlarının yayın yapmasını yasakladıklarını belirten Leyen, Sputnik ve Russia Today ile bunlara bağlı medya kuruluşlarının AB’de yasaklanacağını belirtti.

AB Komisyonu Başkanı Leyen, “Putin’in iş birlikçisi” olarak tanımladığı Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya da yaptırım uygulayacaklarını kaydetti.

Borrell: Putin, küresel güvenliğe tehdit

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise “işgalci” olarak nitelendirdiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, yalnızca Ukrayna’ya değil, küresel güvenliğe de tehdit oluşturduğunu söyledi.

Borrell’in açıklamalarından satır başları şu şekildeydi:

Ukrayna’yı ve halkını somut adımlarla desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

AB bir savaşa silah sağlama niyetinde değildi ancak bu kez Ukrayna’nın meşru müdafaası için destek vereceğiz.

Tarihimizde ilk kez askeri bir mekanizma kurarak AB üyesi ülkeler ve Ukrayna ordusu arasında etkin iş birliği sağlayacağız.

Daha fazla Rus milyarderini kara listeye alacağız.

Putin sadece toprak işgal etmiyor, zehirli bir mesaj da yayıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler