Herzog: Suudi Arabistan ile normalleşme Gazze’deki savaştan çıkışın anahtarı

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen 54. Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına ve bölge ülkeleriyle normalleşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Suudi Arabistan’la normalleşmenin, Tel Aviv yönetimi için Gazze’de yürüttüğü savaştan çıkışın ve yeni bir ufka açılmasının anahtarı olduğunu belirtti.

Herzog, “Açıkçası, tüm normalleşme sürecinin bir parçası olarak Suudi seçeneği, savaştan yeni bir ufka doğru çıkmanın anahtarıdır” dedi.

Riyad yönetimiyle normalleşmenin ‘hala hassas ve kırılgan olduğunu’ belirten Herzog, bununla birlikte olası bir normalleşmenin ezberleri bozacağını iddia etti.

İsrail’in Orta Doğu’da Avrupa ve ABD’ye yönelebilecek tehditleri engellediğini savunan Herzog, “Tüm insanlık ve özgür dünya için bir savaş veriyoruz” dedi.

Herzog, İsrail ordusunun Gazze’ye saldırılarına ve Lübnan’ın güneyinde Hizbullah’la yaşanan çatışmalara değinerek “İsrail olmasaydı sıra Avrupa’da olurdu ve sonrasında da ABD…” değerlendirmesini yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler