5 yılda hava saldırılarında 2 binden fazla sivil katledildi.

Afganistan’da ABD’nin ve ABD tarafından desteklenen hükümet güçlerinin hava saldırılarında son 5 yılda 2 bini aşkın sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

Action On Armed Violence (Silahlı Şiddet Üzerine Eylem) isimli araştırma kuruluşunun aktardığı verilere göre, 2016 ila 2020 yılları arasında Afganistan’da hava saldırılarında 3 bin 977 sivil öldü ve yaralandı. Bunların 1598’inin çocuk olduğu kaydedildi.

Aktarılan verilere göre ABD ve Kabil hükümeti hava saldırılarında 2 bin 122 sivil ölürken 1855’i yaralandı. Ölenlerin 785’i, yaralananların ise 813’ü ise çocuklardan oluşmakta.

İstatistiklere göre sivillerin öldüğü hava saldırılarının çoğundan ABD sorumlu. ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırılarında toplam 1309 sivil yaşamını yitirdi. Bu toplam sayının yüze 62Sini oluşturuyor.

Söz konusu rakamların gerçekte çok daha yüksek olduğu, ancak Afganistan’ın coğrafi durumu ve saldırılara hedef olan bölgelerin çoğuna bağımsız erişim olmaması sebebiyle bu rakamların basına yansımadığı biliniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler