200 yıldır savaş görmeyen İsviçre’de ilginç referandum

Dünyanın ‘en mutlu ülkesi’ tarzı haberler ile sık sık gündeme gelen İsviçre’de ilginç bir referandum yapılacak. En son savaşını 200 yıldan fazla zaman önce veren ülkenin, yeni savaş uçağı alma planları 27 Eylül’de yapılacak referandumla halka sorulacak

İsviçre’de pek çok kişi, süpersonik jetlerin 10 dakikada geçebileceği bir Alp coğrafyasını savunmak için ülkenin son teknoloji savaş uçaklarını almaya ne gücünün yettiğini ne de buna ihtiyacı olduğunu söyleyerek söz konusu fikre karşı çıkıyor.

İrlanda, Malta ve Lüksemburg’un jetinin olmadığını hatırlatan İsviçreliler, 6 milyar İsviçre Frangına (yaklaşık 50 milyar TL) mal olacak böyle bir satın alma planının israf olduğunu söylüyor.

Referandumda vatandaşlara, hükümetin gelecek yıl Airbus’tan Eurofighter, Fransa’dan Dassault, Boeing’den F/A-18 Super Hornet ya da Lockheed Martin’den F35-A Lightining II uçaklarını alma konusunda fikirleri sorulacak.

Vatandaşlar, uçak alımına onay verip vermedikleri ve onaylamaları halinde hangi uçağın alınmasına taraf olduklarını belirtecekler.

Plana karşı çıkan Sosyal Demokrat parlamenter Priska Seiler Graf, “Bizim düşmanımız kim? Küçük, tarafsız ve etrafı NATO’yla çevrili bir ülkeye kim saldırır ki?” diye sordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler