1.5 ay sonra ikinci kez Covid-19’a yakalandı

Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Yalçın Çakmak 5 Ağustos’ta yaptırdığı koronavirüs testinden pozitif sonucunu aldı. 22 Ağustos’ta tekrar PCR (Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi yaptıran Çakmak’ın sonucu bu kez negatif çıktı. 3 Eylül’de Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde gireceği ameliyat nedeniyle tekrar test yaptıran Çakmak’ın sonucu yine negatif olarak açıklanınca ameliyat gerçekleştirildi.

1.5 ay sonra tekrar yakalandı

Aradan geçen 13 günlük sürenin ardından rahatsızlanan Çakmak hastaneye giderek yaptırdığı testle koronavirüse tekrar yakalandığını öğrendi.

Sonuca kendisinin yanında doktorların da şaşırdığını ve anlam veremediğini ifade eden Çakmak süreci şöyle anlattı:

“Negatif sonuçlarda yanılma oranı yüksek”

“1.5 ay önce ameliyat olmak için hastaneye gittim. Orada yapılan test sonucunda Covid-19’a yakalandığım söylenerek ameliyatım durduruldu. 15-20 gün karantinada kaldım. Daha sonra test yapıldı ve negatif çıktım. Bir hafta sonra, yani 3 Eylül’de ameliyat olmak için tekrar hastaneye gittim. Yeni bir test yapıldı ve sonucum negatif olduğu için ameliyata alındım ve taburcu oldum.

Birkaç gün önce ise rahatsızlandım. Baş ağrısı, halsizlik, eklem yerlerimde ağrı, yüksek ateş belirtileri ile doktora gittim. Tomografi çekildi ve kanımda yüksek oranda enfeksiyon , ciğerlerimde buzlu cam görüntüsü tespit edildi. PCR testim de pozitif çıktı.

Sonucu görünce doktorlar da şaşırdı çünkü bu kadar kısa bir sürede Tunceli’de ikinci kez hastalığa yakalanan herhalde ben oldum. 

Doktorlar da şaşırınca bakanlığı aramış,  “48 içinde bir test daha yapılsın” yanıtını almışlar. Doktorların bana söylediği şey şu: Test sonucunda pozitifseniz, pozitifsinizdir. Ama negatifseniz onda yanılma olasılığı çok yüksek. Yani negatif çıkmış olsanız bile aslında pozitif olabilirsiniz.”

“Bir kere hastalığı geçirdim diye düşünmeyin”

Covid-19’a ilk kez yakalandığında  belirti göstermediğini ancak şu an hastalığı ağır şekilde geçirdiğini anlatan Çakmak, “Covid oldum kurtuldum” diye düşünmeyin sakın. Gördüğünüz gibi yeniden bulaşıyor. Üstelik ikincisinde doğrudan çok kötü semptomlar ile geliyor. Özellikle de kuru öksürük ve boğulma hissi çok çok feci bir duygu.

Düşünsenize pozitif çıkıyorum arkasından 2 kez negatif çıkıp tekrar pozitif çıkıyorum. O zaman bu testlerin hiçbir güvenirliliği yok. Yarın negatif çıktım ne olacak? Nasıl emin olacağım. Bu durumda potansiyel tehlike olarak ortalıkta geziyorsunuz. Testin negatifliğini bile doğrulayamıyor bakanlık” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler