1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yanlışlıkla belediye başkanı olan temizlik görevlisi
Yanlışlıkla belediye başkanı olan temizlik görevlisi

Yanlışlıkla belediye başkanı olan temizlik görevlisi

Moskova'nın yaklaşık 400 km kuzeydoğusundaki küçük Rus kasabası Povalikhino'da belediye binasında temizlik görevlisi olan Marina Udgodskaya, fomalite olarak isminin pusulaya eklendiği seçimlerde ezici üstünlükle başkan seçildi.

A+A-

Rusya'da ilginç bir seçim geride bırakıldı. Zira kimsenin aklına gelmeyen bir ihtimal gerçekleşti ve formalite yerini bulsun diye seçime sokulan temizlik görevlisi bir kadın, yeni belediye başkanı seçildi.

Rusya'da yasalar gereği seçimlere en az iki adayın katılması gerekiyor. Belediye binasında temizlikçi olarak çalışan Marina Udgodskaya'nın hayatı da bu prosedürle birlikte değişti.

Çünkü Udgodskaya, seçimi demokratik göstermek için aday gösterildiği yerel seçimlerde hiç kampanya yürütmemesine rağmen ezici bir üstünlükle mevcut belediye başkanı karşısında seçimi kazandı. Üstelik hezimete uğrattığı rakip aday, iktidardaki Vladimir Putin'in partisinden.

Povalikhino, Kostroma bölgesinin küçük bir yerleşim yeri. Az sayıda nüfüsu olan sakin bir kasaba.

Kasabada bazı insanlar geçimini kereste endüstrisinden, bazıları tarım ya da Chukhloma Gölü kenarında turizmden kazanıyor. Çok sessiz ve kırsal bir yer. Cep telefonu dahi çoğu zaman çekmiyor.

Ancak bu gözlerden uzak yerleşim yeri, mevcut belediye başkanı istediği için formaliteden aday gösterilen bir kişinin seçim zaferini kutlamasıyla bir anda gündem oldu.

Beklenmedik zafer nasıl geldi?

Marina Udgodskaya isimli Rus kadın, satış asistanı olarak eğitim almıştı ancak memleketi Povalikhino'da satış işi bulamadı. Çünkü kasabada sadece iki küçük dükkan vardı.

Mezuniyetinden bu yana ailesini geçindirmeye çabalayan Udgodskaya, ailesinin yanısıra içerisinde ördekler, kazlar, tavşanlar, köpekler ve kediler de olduğu evine, bahçesine ve büyükbaş hayvanlarına da baktı.

Aynı zamanda mahalli idare dairesinde temizlikçi olarak çalışan Udgodskaya, kış aylarında da belediye başkanlığının ofisindeki odun sobalarının düzgün çalıştığını kontrol ettiği ek bir iş yaptı. Kasabada doğal gaz olmadığından her yer odun sobasıyla ısıtılıyordu ve bu durum Udgodskaya'nın belediye içerisine girmesine vesile oldu.

İronik bir şekilde, Udgodskaya'nın adaylığına seçimin yapılabilmesi için yasal şartı yerine getirmek isteyen 53 yaşındaki mevcut belediye başkanı Nikolai Loktev karar verdi.

Eski bir polis memuru olan Loktev, son beş yıldır kırsal bölgenin belediye başkanlığını yapıyordu. Köydeki birçok kişi tarafından saygı gören Loktev ilçeyi iyi durumda teslim ettiğine inanıyor.

Loktev, "Evet, Marina Udgodskaya'dan aday olmasını ben istedim. Aslında başka birkaç kişiye de sordum, ama reddettiler. Açıkçası başka seçenekler olsaydı, ona sormazdım. Ama zaferinde özel ya da sıra dışı bir şey görmüyorum. Aferin ona!" diyor.

Kasabadan ayrılarak bir iş aramayı planladığını söyleyen Loktev, durumun siyasi yönünden bahsetmekten kaçınıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in partisi Birleşik Rusya için bir kayıp olduğu yönündeki yorumları ise cevapsız bırakıyor.

Udgodskaya'nın zaferi, onu işe alan görevdeki belediye başkanı için de, hiçbir kampanya yapmadan seçimi kazanan Udgodskaya'nın kendisi için de bir sürpriz oldu.

Şöhreti ülke geneline yayılan Udgodskaya, kısa süre içerisinde yerel seçimlerin en tanınmış lideri haline geldi. Bu, ülkenin geri kalanı için de beklenmedik bir şeydi.

Muhalefet siyasetçisi Dmitry Gudkov, blogunda Udgodskaya'yı zaferinden dolayı kutladı ve bunun, Başkan Putin'in partisi Birleşik Rusya'dan bıkan bölgelerdeki insanların bir göstergesi olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.