1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Uluslararası Çalışma Örgütü: Covid-19 krizinin işçi ücretlerini düşürdüğünü açıkladı
Uluslararası Çalışma Örgütü: Covid-19 krizinin işçi ücretlerini düşürdüğünü açıkladı

Uluslararası Çalışma Örgütü: Covid-19 krizinin işçi ücretlerini düşürdüğünü açıkladı

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 2020-2021 yıllarını kapsayan "Küresel Ücret Raporu" yayınlandı. Açıklanan rapor, Covid-19 salgınının sebep olduğu ekonomik krizin, küresel bazda işçi ücretlerini düşürdüğünü ve eşitsizliği artırdığını ortaya koydu.

A+A-

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) küresel işçi ücretleri konulu bir rapor yayınladı. Raporda açıklanan verilere göre, 2020’nin ocak-haziran döneminde çalışanların aylık ücretleri düştü veya daha yavaş artış gösterdi.

Kadınların ve düşük ücretli işçilerin krizden orantısız bir şekilde etkilendiği belirtilen raporda, Covid-19’un sağlık ve ekonomi alanında neden olduğu krizin yakın gelecekte ücretler üzerinde aşağı doğru büyük baskı oluşturmasının muhtemel olduğu vurgulandı.

Raporda, iş kayıpları konusunda ise, “Düşük vasıflı mesleklerde çalışanlar, daha yüksek ücretli idari ve profesyonel işlerde çalışanlara göre daha fazla çalışma saati kaybetti” denildi.

İki yılda bir hazırlanan raporda, 28 Avrupa ülkesinde, geçici teşvikler hesaba katılmaksızın, en düşük düzeyde ücret alan işçilerin yüzde 50'si maaşlarının tahminen yüzde 17,3'ünü kaybettiği belirtildi.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Covid-19 krizinin sebep olduğu eşitsizlikteki büyümenin sosyal ve ekonomik istikrarsızlığı tehdit ettiğini söyledi ve "Toparlanma stratejimiz insan merkezli olmalıdır" dedi. 

Ryder, "İşlerin ve işletmelerin sürdürülebilirliğini hesaba katan ve aynı zamanda eşitsizlikleri ve talebi sürdürme ihtiyacını göz önünde bulunduran yeterli ücret politikalarına ihtiyacımız var. Daha iyi bir gelecek için, bakıcılar ve öğretmenler gibi sosyal değeri yüksek işlerin neden çoğu zaman düşük ücretle bağlantılı olduğuna dair bazı rahatsız edici sorulara odaklanmalıyız” ifadelerine konuşmasında yer verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.