1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suud zindanlarında alıkonulan Selman el-Avde'nin sağlık durumu kötüleşiyor
Suud zindanlarında alıkonulan Selman el-Avde'nin sağlık durumu kötüleşiyor

Suud zindanlarında alıkonulan Selman el-Avde'nin sağlık durumu kötüleşiyor

Suudi Arabistan'da uzun süredir tutuklu bulunan din adamı Selman el Avde'nin görme ve duyma yetisini kısmi olarak kaybettiği bildirildi.

A+A-

Suudi Arabistan'da uzun süredir tutuklu bulunan din adamı Selman el Avde'nin görme ve duyma yetisini kısmi olarak kaybettiği bildirildi.

Selman el Avde'nin oğlu Abdullah el Avde'nin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamaya göre tutukluluğu sırasında işkence ve kötü muameleye tabi tutulan El Avde, görme ve duyma yetisini yarı yarıya yitirdi.

Abdullah el Avde, babasının tedavisine izin verilmediğini ve uzun süre tek kişilik hücrede tutulduğunu ifade etti.

Mekke ve Medine'yi kontrol altında tutan Suudi Arabistan rejiminin uzun süredir çok sayıda İslam alimi, vaiz, akademisyen ve kanaat önderini hapiste tuttuğu, bu kişilere kötü muamelede bulunduğu biliniyor.

Selman el Avde

El Avde, Suudi Arabistan'ın yanı sıra uluslararası arenada da takipçileri ve sevenleri olan, ülkenin önde gelen bir din adamı olarak biliniyor.

Birçok televizyon programına ve konferansa katılan Avde'nin, Türkçeye de çevrilen çok sayıda kitabı bulunuyor.

Suudi Arabistan'da 90'lı yıllara damgasını vuran "Sahve" hareketinden olan ve 1994 yılında hükümet karşıtı görüşlerinden ötürü tutuklanan Avde, 2007 yılında Usame bin Ladin ile ilgili açıklamalarıyla gündeme gelmişti.

Bin Ladin'e "kardeşim" diye hitap eden Avde, El Kaide'yi eleştirmiş, örgütün yöntemlerine yönelik sert eleştiriler yöneltmişti.

Avde'nin, aradan geçen zaman içerisinde kadın haklarıyla ilgili görüşleri de dahil olmak üzere birçok konuda fikir değiştirdiği belirtiliyordu.

Avde'nin tutuklanması süreci

Suudi Arabistanlı din adamı Selman el Avde 2017 yılının Eylül ayında Suudi Arabistan yönetimi tarafından hukuksuz bir şekilde tutuklanmıştı.

Selman el Avde, Körfez Savaşı'nın ardından Suudi Arabistan yönetimine yönelik eleştirileri nedeniyle 1994-1999 yılları arasında da hapsedilmişti.

Tek bir tweet nedeniyle tutuklandı

Suudi insan hakları örgütü AQIST'in bildirdiğine göre, el Avde Twitter'da yayınladığı, "Suudi Arabistan ve Katar arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleşmesini" destekleyen bir mesaj nedeniyle tutuklanmıştı.

Avde takipçileriyle paylaştığı twette, Katar emiri ve Suudi Veliaht Prensi arasında yapılan bir telefon görüşmesine işaret ederek "Allah, haklarının iyiliği için onların kalplerini birbirine yaklaştırsın" ifadelerini kullanmıştı.

Al-i Selül rejimi, ülkedeki İslami muhalefeti kendi yönetimine karşı yöneltilen en büyük iç tehdit olarak görüyor ve hangi görüşten olursa olsun alimleri hedef tahtasına oturtuyor.

 

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.