1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sri Lanka Başbakanı Wickremesinghe: Ekonomimiz iflas etti
Sri Lanka Başbakanı Wickremesinghe: Ekonomimiz iflas etti

Sri Lanka Başbakanı Wickremesinghe: Ekonomimiz iflas etti

Sri Lanka Başbakanı Wickremesinghe, ülke ekonomisinin çöktüğünü ve petrol ithalatı için bile ödeme yapamadıklarını vurguladı.

A+A-

Sri Lanka Başbakanı Wickremesinghe, ülkesinin ekonomisinin çöktüğünü duyurarak,   Çin, Hindistan ve Japonya'yı bir bağış konferansına çağıracağını açıkladı.

Başbakan, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile devam eden müzakerelerin ortasında, kötüleşen ekonomik krizden bir çıkış yolu bulmak için yardım aradıklarını  söyledi.

22 milyon nüfusa sahip ada ülkesi, son yetmiş yılın en kötü mali kriziyle boğuşuyor. Ciddi döviz kıtlığı nedeniyle  gıda, yakıt ve ilaç gibi temel maddeleri ithal edemiyor. Temel ihtiyaç maddelerinin yokluğu ve hızla artan enflasyon, kamuoyunda huzursuzluk yarattı ve hükümeti  IMF ve dost ülkelerden yardım istemeye zorladı.

Wickremesinghe parlamentoya hitaben yaptığı konuşmada, "Tarihi müttefikler olan Hindistan, Japonya ve Çin'in desteğine ihtiyacımız var. Sri Lanka'nın krizine çözüm bulmak için bu ülkelerin katılımıyla bir bağış konferansı düzenlemeyi planlıyoruz. ABD'den de yardım isteyeceğiz" dedi.

Wickremesinghe, Hindistan'dan üst düzey bir heyetin Yeni Delhi'den ek destek konulu görüşmeler için yarın geleceğini ve ABD Hazinesi'nden bir ekibin önümüzdeki haftaSri Lanka'yı  ziyaret edeceğini söyledi.

Hindistan, Sri Lanka'ya şu ana kadar 400 milyon dolarlık takas ve toplam 1,5 milyar dolarlık kredi limiti dahil olmak üzere yaklaşık 3 milyar dolar değerinde yardım sağladı.

IMF görüşmeleri
Wickremesinghe, Sri Lanka'nın ticari başkenti Colombo'ya bu hafta gelen bir IMF ekibiyle müzakerelerin ilerleme kaydettiğini ve kredi veren kuruluşla muhtemelen ay sonuna  bir anlaşma sağlanacağını altardı. 

Wickremesinghe, "Maliye politikası, borçların yeniden yapılandırılması ve doğrudan nakit transferleri dahil birçok noktayı görüştük. Buna paralel olarak, önümüzdeki dönemde tamamlanmasını umduğumuz bir borç yapılandırma çerçevesi görüşmelerine de başladık" diye konuştu.

Öte yandan, Nisan ayında 12 milyar dolarlık dış borç ödemesini askıya alan Sri Lanka, kamu maliyesini rayına oturtmak  için IMF'den yaklaşık 3 milyar dolarlık finansman istiyor.

Wickremesinghe, IMF ile bir anlaşmaya varıldığında, hükümetinin Sri Lanka'nın ihracatını artırma ve ekonomiyi istikrara kavuşturma planına odaklanacağını söyledi.

Son olarak Sri Lanka Başbakanı, "Ekonomisi tamamen çökmüş bir ülkeyi yeniden canlandırmak kolay bir iş değil" diyerek, ekonomik toparlanma planına muhalefet desteği çağrısında bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.