1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Pompeo: Yaptırım uygulamaya hazırız
Pompeo: Yaptırım uygulamaya hazırız

Pompeo: Yaptırım uygulamaya hazırız

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD'nin İran ile silah ticaretine giren şahıs ve kuruluşlara yaptırım yolunu göstererek bunun için hazır olduklarını belirtti.

A+A-

İran'ın, BM'nin kendisine yönelik silah ambargosunun kaldırıldığını açıklaması üzerine, Dışişleri bakanı Pompeo yazılı bir açıklama yaptı.

Pompeo, eylül ayında attıkları adımla İran'a yönelik silah ambargosu da dahil tüm BM yaptırımlarını yine getirdiklerini ifade etti.

İranla silah ticareti BMGK kararlarının ihlali olacağını belirten Pompeo, "ABD, İran'a yönelik konvansiyonel silah tedariği, satışı ya da transferine katkı bulunan kişi ve kuruluşları yaptırıma çarptırmak için tüm ülke içi yetkilerini kullanmaya hazırdır. Ayrıca, bu silahlara ilişkin teknik eğitim, mali destek ve hizmet ya da herhangi bir şekilde yardım sağlayan kişi ve kurumlara da yaptırım uygulamaya hazırız. Orta Doğu'da barış ve istikrar isteyen ve terörle mücadeleyi destekleyen tüm milletler İran ile tüm silah işlerinden kaçınmalıdır." mesajını verdi.

İran'a silah satışının bölgedeki tansiyonu artırdığını öne süren Pompeo, İran’ın terör örgütlerine daha fazla silah verdiğini, İsrail ve diğer ülkelerin güvenliğini tehlikeye attığını aktardı.

Pompeo, "Son 10 yıldır, ülkeler çeşitli BM önlemleri çerçevesinde İran'a silah satışından kaçındı. Şimdi bu yasaklara karşı gelen bir ülke, barış ve güvenliğin yerine çatışma ve gerginliği tırmandırmayı seçmiş demektir." yorumunu yaptı.

İran'ın önünde şu anda iki seçenek olduğuna dikkat çeken Pompeo, bu ülkenin ya BM yaptırımlarını ihlal ederek silah satın almayı sürdürmeyi ya da fonlarını İran halkı için kullanmayı seçebileceğini belirtti.

BM'nin İran'a silah ambargosunun kaldırılması

ABD’nin, BM'nin 13 yıldır İran'a uyguladığı ve nükleer anlaşma kapsamında bugün itibarıyla sona eren silah ambargosunu yenileme çabaları ağustosta BMGK'de başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bunun üzerine ABD, İran'ın nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerini yerine getirmediğini gerekçe göstererek, Konseyin kararı ile kaldırılan tüm yaptırımların tekrar uygulanmasına imkan tanıyan mekanizmayı etkilemişti.

ABD, BMGK’nin anlaşmadan çekilen bir ülkenin söz konusu mekanizmayı hayata geçiremeyeceğini ifade etmesine rağmen İran'a yönelik tüm BM yaptırımlarını tek taraflı olarak 19 Eylül'de uygulamaya başlamıştı.

ABD, İran'a yönelik uyguladığı silah ambargosunu delen ülkelere yaptırım uygulayacağını bildirmişti.

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Tahran'ın 2015'te BMGK daimi üyeleri ve Almanya arasında imzaladığı nükleer anlaşmaya göre 13 yıldır uygulanan uluslararası silah ambargosu ile bazı İranlı yetkililere yönelik getirilen uluslararası seyahat yasağının kaldırıldığı duyurulmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.