1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Özgürlük Yürüyüşü' pandemi bahanesiyle durduruldu
'Özgürlük Yürüyüşü' pandemi bahanesiyle durduruldu

'Özgürlük Yürüyüşü' pandemi bahanesiyle durduruldu

Halis Bayancuk Hoca'nın uğradığı hukuksuzluklara ve yapılan yargı zulmüne dikkat çekmek adına, Tevhid Dergisi gönünllüleri tarafından düzenlenen 'Özgürlük Yürüyüşü' koronavirüs salgını bahane edilerek, emniyet güçleri tarafından durduruldu.

A+A-

Amacı, Halis Hoca’nın gözaltına alındığı 29 Mayıs 2017’den bu yana tutuklu yargılandığı Sakarya Dosyası’ndaki hukuk dışı uygulamalara ve haksızlıklara dikkat çekebilmek olan yürüyüş olaysız bir şekilde başladı.

Ellerinde Halis Hoca'ya yapılan zulmü dillendiren pankartlar taşıyan, üzerlerinde ''Halis Hoca'ya özgürlük'' yazılı yelekler giyen 5 kişilik kafile, Sakarya Adliyesi önünden yürüyüşlerine başladı.

Yürüyüşe katılan gönüllüler, yaklaşık 500 metre sonra polis ekiplerinin engellemesiyle karşılaştı. GBT kontrol işlemleri gibi bir dizi prosedür bahane edilerek bekletilen kafileye, ekip amirinin geleceği ve bu süre zarfında bekleyecekleri dışında bilgi verilmedi.

Bir süre o noktada bekletilen gönüllüler, yürüyüşü düzenlemelerindeki haklı sebepleri ekiplere izah etmeye çalışsalar da başarılı olamadılar. Koronavirüs salgını nedeniyle her türlü toplu etkinlik ve yürüyüşlerin yasak olduğunu belirten ekipler, yürüyüşün, yasakların sona erdiği ileri bir tarihte yapılabileceğini ancak şimdi sonlandırmak zorunda olduklarını belirttiler.

Tevhid Dergisi gönüllüleri ise, gerekli tüm tedbirleri aldıklarını, pandemi sebebiyle uyulması zorunlu olan kurallara riayet ettiklerini vurguladılar.

Tüm siyasi partilerin mitinglerinde sosyal mesafenin hiçe sayıldığı ve bazı imtiyazlı kişilerin tüm kısıtlamalardan muaf olduğu gibi acı gerçekler bir yanda dururken, hukuksuzluğa karşı başlatılan bu yürüyüş, pandemi şartları bahane edilerek, zorla sonlandırıldı.

Gönüllüler, ekiplere zorluk çıkarmadılar. Kendilerine yakışır şekilde, vakur duruşlarını bozmadan, yürüyüşü sonlandırdılar ve Kocaeli il sınırına kadar polis eskortu eşliğinde gelerek yürüyüşü sonlandırdılar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum