1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ''Onları ölene kadar çalıştırabiliriz''
''Onları ölene kadar çalıştırabiliriz''

''Onları ölene kadar çalıştırabiliriz''

PETA'nın ortaya çıkardığı dehşet verici görüntülere göre, Tayland’da vahşi yaşamdan koparılan maymunlar hindistan cevizi toplamak amacıyla makine gibi çalıştırılıyor ve ölene kadar bu işkenceden kurtulamıyorlar.

A+A-

Hayvan hakları kuruluşlarından olan PETA, Tayland’da vahşi yaşamdan koparılan çok sayıda maymunun, seri üretim amacıyla hindistan cevizi toplamak için eğitildiğini belirtti. Boyunlarından zincirlenmiş bir halde makine gibi çalıştırılan maymunların günde yaklaşık bin kadar hindistan cevizi topladığı, toplanan ürünlerden hindistan cevizi yağı ve sütü üretildiği kaydedildi.

Durum büyük tepki çekerken; Waitrose, Ocado, Co-op ve Boots gibi büyük süpermarket zincirleri artık raflarında bu ürünlere yer vermeyeceğini açıkladı. Morrisons şirketi ürünleri tamamen kaldırdığını duyururken, Sainsbury's ise durumu tedarikçileriyle görüştüğünü belirtti.

Bir insanın günde ortalama 80 hindistan cevizi toplayabildiğini belirten uzmanalara göre, özellikle erkek maymunlar bu nedenle üreticiler tarafından sömürüye açık görülüyor.

Ticari karlılık için bu işkenceye maruz kalan maymunların yaşadığı acı her hallerinden okunurken, üreticiler durumun bu yönünü umursamıyorlar.

 

''Onları ölene kadar çalıştırabiliriz''

PETA’nın verdiği bilgiye göre Tayland’da maymunların köle gibi çalıştırıldığı en az sekiz çiftlik bulunuyor. PETA bu çiftliklerde ayrıca maymunlara meyve toplamanın yanı sıra; bisiklete binme, basketbol oynama gibi ‘turistleri eğlendirme’ amaçlı eğitimlerin de verildiğini belirtiyor.

Hayvanlara çok kötü muamele edildiğini söyleyen PETA görevlileri, “Bu tesislerdeki hayvanlar, ki çoğu yavruyken yasadışı bir şekilde alıkonulmuş, aşırı strese bağlı tipik davranışlar sergiliyorlar. Maymunlar ya eski lastiklere zincirleniyorlar ya da etraflarında dönmelerine bile izin vermeyecek kadar küçük olan kafeslere tıkılıyorlar” dedi.

Görevliler, maymunların çaresiz bir şekilde pek çok kez kaçmaya çalıştığını da ekledi. 

Maymunları zulüm altında çalıştıran işçilerden birinin ''onları ölene kadar çalıştırabiliriz'' sözleri, hayvanlara yapılan işkencelerin ne boyutlara ulaşabileceğini anlatır nitelikteydi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.