1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Lübnan'da Macron'un başbakanı da başaramadı
Lübnan'da Macron'un başbakanı da başaramadı

Lübnan'da Macron'un başbakanı da başaramadı

Lübnan'da Cumhurbaşkanı Mişel Avn tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen ve Fransa'nın desteğiyle hareket ettiği bilinen Başbakan Mustafa Edib, çabaları sonuçsuz kalınca istifa ettiğini açıkladı.

A+A-

4 Ağustos'ta yaşanan Beyrut Limanı patlamaları sonrası ülkede siyasi ve ekonomik krizin derinleşmesi eski kabineyi istifaya zorlamıştı. Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yeni hükümeti kurması için Edib'i görevlendirmişti.

Başbakan Mustafa Edib dün (cumartesi) yaptığı basın açıklamasında, tamamen teknokratlardan oluşacak bir kabine kurma yönündeki çalışmalarının siyasi gruplarca karşılık bulmadığını söyleyerek "Hükümeti kurma görevine devam edemeyeceğim için üzgünüm" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada ise Mustafa Edib'in, hükümeti kurma çalışmaları sırasında karşılaştığı zorluk ve engelleri paylaştıktan sonra söz konusu bu engelleri aşamadığı gerekçesiyle görevi bıraktığını Cumhurbaşkanı Mişel Avn'a arz ettiği belirtildi.

Avn'ın, çalışmalarından dolayı Edib'e teşekkür ederek, görevi bırakma talebini kabul ettiği bilgisi verilen açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın yeni hükümeti kurma konusunda Anayasa uyarınca gerekli adımları atacağına işaret edildi.

Fransa'nın Lübnan'da 'yeni hükümet' baskısı sonuçsuz kaldı

Edib öncülüğünde, ülkedeki rakip siyasi güçler tarafından onaylanmış bir hükümet kurmak için müzakereler haftalardır devam ediyordu.

Edib'in hükümeti kurma görevinden çekildiği açıklaması, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile yaptığı görüşme sonrası geldi.

Fransa'nın desteklediği Başbakan Mustafa Edib'in istifası, Lübnan'daki siyasi ve ekonomik çıkmazı kırmak isteyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un çabalarına da darbe vurdu.

Macron, ülkeyi Beyrut limanındaki patlama sonrası daha da kötüleşen ekonomik ve finansal krizden çıkarmak amacıyla acil reformlar yapacak yeni bir kabine kurulması için baskı yapıyordu.

Öte yandan Fransa destekli Edib'in hükümeti kurma çabaları, ülkedeki Şii gruplar Hizbullah ve Emel'in maliye bakanlığı görevini ellerinde tutma isteği nedeniyle engellerle karşılaştı. Bu iki grup ayrıca yeni kabinede Şii bakanların görevlendirilmesi hususunda da ısrarcı oldu.

Fransa ve diğer uluslararası güçler ise, Lübnan'ın ihtiyacı olan finansal yardımı yeni hükümetin kurulacağı ülkede önemli reformlar yapılmadan sağlamayı reddetti.

Giderken de Macron'a selam çaktı

Edib'in görevi bırakması sonrası yeni bir başbakan atamak için Anayasa uyarınca gerekli önlemlerin alınacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Emmanuel Macron tarafından başlatılan girişimin devam ettirileceği garantisini verdi.

Ülkedeki siyasi ve ekonomik krizin sona ermesi için Paris tarafından oluşturulan yol haritasına atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Avn, "Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından başlatılan girişim hâlâ yürürlükte ve benim buna desteğim tam" ifadelerini kullandı.

Mustafa Edib ise konuya ilişkin, "Fransız girişimi devam etmeli çünkü dost Fransız devletinin ve Cumhurbaşkanı Macron'un kişisel olarak Lübnan'ı desteklemeye yönelik samimi niyetini ifade ediyor" şeklinde konuştu.

Lübnan'daki krizle yakından ilgilenen Fransa çarşamba günü Lübnan'daki ortaklara yeni hükümetin kurulması için "güçlü ve birleşen baskılar" uygulama çağrısı yapmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.