1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Külliye'nin günlük harcaması 10 milyon sınırında
Külliye'nin günlük harcaması 10 milyon sınırında

Külliye'nin günlük harcaması 10 milyon sınırında

Sayıştay'ın, Cumhurbaşkanlığı 2019 denetim raporu yayınlandı. Buna göre 2019'da 2018'e göre dört kat daha fazla harcama yapıldı. 2019 yılı harcaması 3,6 milyar lira olan Cumhurbaşkanlığının günlük harcaması yaklaşık 10 milyon liraya tekabül etmiş oldu.

A+A-

Sayıştay’ın TBMM’ye sunduğu Genel Uygunluk Bildirimi ve diğer denetim raporlarında denetim sonuçlarının yanı sıra kurumların gelir ve giderleri de yer aldı.

TBMM’ye sunulan Cumhurbaşkanlığı’nın 2019 yılı denetim raporunda Sayıştay denetçileri, yaptıkları denetimin sonucunu “Cumhurbaşkanlığının 2019 yılına ilişkin mali rapor ve tablolarının tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine varılmıştır” şeklinde ifade etti. Yani Sayıştay'ın onayıyla, Cumhurbaşkanlığının mali tablolarında bir oynama olmadığı ve gerçeği yansıttığı ortaya çıkmış oldu.

Ancak bu net tabloya göre yüksek bir bütçenin harcanmış olması vatandaşların dikkatini çekti.

Dört kat daha fazla harcama; 2.8 milyar zarar

Cumhurbaşkanlığı’nın gelir ve gider tablolarının da yer aldığı rapora göre, 24 Haziran 2018’deki seçimle resmileşen Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin ikinci yılı olan 2019’da harcama tutarı 3 milyar 668 milyon liraya fırladı. Önceki yıla göre 3.8 kat artan harcamalar, 861 milyon liralık gelirin çok üzerinde gerçekleşti. Gelir ve giderler arasında 2.8 milyarlık fark oluştu.

'Diğer' personele 81 milyon lira

Personel sayısı sürekli artan ve TBMM’ye sunulan son torba yasa teklifi ile de yeni kadroların ihdas edildiği Cumhurbaşkanlığı’nın personel harcamaları bir yılda 181.6 milyon liradan 258.3 milyon liraya çıktı. 143 milyon lirası sözleşmeli personele, 27 milyonu memurlara, 4 milyonu geçici personele 81 milyon lirası da hakkında başka detayın paylaşılmadığı 'diğer'  kategorisindeki personele ödendi.

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlara 12.5 milyon lira

Kar amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transferler bir yılda 9 milyon liradan 12.5 milyon liraya çıkarken hane halkına yapılan transferler değişmedi. 2019’da bu kalemden yine 5 milyon liralık harcama yapıldı.

1.7 milyarlık mal ve hizmet alımı

Cumhurbaşkanlığı’nın mal ve hizmet alımları için 1.7 milyar TL harcadığı 2019 yılındaki diğer bazı harcamaları da şu şekilde:

Görev giderleri: 1.4 milyar TL

Hizmet alımları: 154 milyon TL

Temsil ve tanıtma giderleri: 49 milyon TL

Giyecek, mefruşat ve tuhafiye: 13 milyon TL

Kırtasiye malzemeleri: 3 milyon TL

Beslenme malzemeleri: 3 milyon TL

İçecek: 1 milyon TL

Yakıt: 845 bin TL

Tedavi ve cenaze giderleri: 214 bin TL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.