1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kızılderili Hükümeti, zinayı suç haline getirmek için onay bekliyor!
Kızılderili Hükümeti, zinayı suç haline getirmek için onay bekliyor!

Kızılderili Hükümeti, zinayı suç haline getirmek için onay bekliyor!

Hindistan Yüksek Mahkemesi, sömürge döneminden kalma zina karşıtı bir yasayı iptal ederek, bunun anayasaya aykırı olduğunu belirtmişti.

A+A-

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Merkezi Hükümetin silahlı kuvvetler personeline zina suçlamasıyla yargılanmaktan muaf tutulma talebini incelemeyi kabul etti.

Savunma Bakanlığı (MOD) tarafından yapılan başvuru, Adalet RF Nariman başkanlığındaki üç yargıçlı bir heyet tarafından kabul gördü.

Hükümet Başsavcısı KK Venugopal, MoD'ye katılan Başsavcı KK Venugopal, "27 Eylül 2018 tarihli Joseph Shine vs. Union of India davasındaki mahkeme kararının, Silahlı kuvvetler personeli , Ordu Yasası , Donanma Yasası ve Hava Kuvvetleri Yasası uyarınca zina eylemlerinden mahkum ediliyor ".

"Ordu, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri, zina eylemlerinde yakalananların uygunsuz davranışları nedeniyle cezalandırılabilecekleri ve bununla mahkemeye verilebilecekleri hükümlere sahiptir".diye ifade etti.

Hükümetin savunmasına göre, “Bu mahkemenin 2018 yılında verdiği söz konusu karar, başvuranların hizmetlerinde istikrarsızlığa neden olabilir. Savunma personelinin, çoğu zaman ailelerinden uzun süre ayrı kalmak zorunda kaldıkları, sınırlara veya diğer uzak bölgelere ya da hava ve arazinin elverişsiz olduğu alanlarda görevlendirildiklerinde, kendilerine özgü koşullarda görev yapmaları beklendiğinden ”.

''Ailelerinden uzakta, zorlu koşullar altında faaliyet gösteren ordu personelinin kafasında, ailenin istenmeyen faaliyetlere düşmesi konusunda her zaman bir endişe olacaktır”. diyerek sözlerine devam etti.

Yüksek mahkemenin bir heyeti, merkezi hükümetin savunması üzerine bir duyuru yayınladı ve meseleyi, beş yargıçlı bir heyet önüne çıkarması için Hindistan Baş Yargıç SA Bobde'ye gönderdi.

2018'de, üst mahkeme yasayı kadınlara karşı ayrımcı olarak nitelendirerek iptal etti.

Kanun daha önce evli bir erkeğin evli bir kadınla kocasının rızası olmadan cinsel ilişkiye girmesi halinde hapse atılabileceğini belirtiyordu. Aynı zamanda, bir kadının kocasına veya evlilik dışı ilişkisi olduğu kadına dava açmasını da engelledi.

Apeks mahkemesi, gerçekte, bu hükümlerin, bir kadının cinsel ilişkilere gönüllü bir katılımcı, ayrımcı bir uygulama olmasını ortadan kaldırdığını vurguladı. 

“Kocanın karının efendisi olmadığını söylemenin zamanı geldi”, o zaman -Hindistan Baş Yargıç Dipak Misra 2018'de kararı açıklarken okudu .

Ancak Yargıtay, zinanın suç olmasa da boşanmak için gerekçe olmaya devam edeceğine karar verdi.

Karar, eşcinsellik ve zina eylemlerinin cezalandırılmasını isteyen silahlı kuvvetler tarafından hoş karşılanmadı. 

Sputnik'e konuşan üst düzey bir askeri yetkili, zinayı cezalandırılabilir bir suç olarak tutmanın caydırıcı olacağını, aksi takdirde büyük disiplin sorunları yaşanacağını ve bir komuta ve kontrol sorunu olabileceğini belirtti.

Ayrıca, şimdiye kadar, ordu içindeki evlilik dışı ilişkilerle ilgili her türlü şikayetin Ordu Yasasının iki hükmü aracılığıyla ele alındığını açıkladı - "bir subaya yakışmayan davranış" ve "iyi düzeni ve askeri disiplini" bozan davranış.

Bu arada, ordu personelinin davranışları Ordu Yasası tarafından yönetilirken, eşcinsellik ve zina vakaları Hint Ordusunda hala tabu olarak kabul ediliyor. 

Silahlı kuvvetlerde zina edilen “bir kardeş subayın karısının sevgisini çalmak” ciddi bir suçtur ve ölümle cezalandırılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.