1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İstanbul'da toplu taşımada yeni kurallar
İstanbul'da toplu taşımada yeni kurallar

İstanbul'da toplu taşımada yeni kurallar

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nin kararına göre metro ve tramvayda ayakta yolcu kapasitesinin yarısına, Metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş toplu ulaşım araçlarında ise ayakta yolcu kapasitesinin üçte birine kadar yolcu olabilecek.

A+A-

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun Tavsiye Kararı ile Bakanlık tarafından 81 il valiliğine gönderilen Covid-19 Tedbirleri konulu ek genelge kapsamında, illerdeki toplu taşıma kuralları İl Umumi Hıfzıssıhha Meclislerine bırakılmıştı. İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi de İstanbul'daki toplu taşıma kurallarını duyurdu.

Minibüslerde ayakta yolcu yasak

Buna göre minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek.

Metrolarda yarı kapasite

Bunların dışında kalan raylı sistem araçlarında (metro, tramvay vb.), oturan koltukların tamamı ve ayakta yolcu kapasitesinin yarısına kadar yolcu alınabilecek.

Metrobüs ve otobüslerde 3'te 1 kuralı

Metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında; oturan yolcu sayısı kadar (karşılıklı dörtlü koltuklarda iki koltuğu kullanılmadan ve karşılıklı yüz yüze gelmeden çapraz oturma düzeniyle) ve ayakta yolcu kapasitesinin üçte birine kadar yolcu alınacak.

Araç zeminlerinde etiket zorunlu

Ayakta yolcuların yakın temasını engellemek için araç zemininde etiket uygulaması yapılacak.

Kapasitenin üzerinde ise araç hareket etmeyecek

Araç kapasitesinin dolması halinde sürücü tarafından yolcu alınmayacak, ısrarla binmeye çalışanlar olması halinde ise araç hareket ettirilmeden sürücü tarafından kolluk kuvvetlerine bildirimde bulunulacak.

Uyarı levhaları asılacak

Öte yandan raylı sistem araçları, metrobüsler ve koltuk kapasiteleris eyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha ve tabelalar herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle belirlenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.