1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Hükümetlere 'aşı dağıtmaya hazır olun' çağrısı
Hükümetlere 'aşı dağıtmaya hazır olun' çağrısı

Hükümetlere 'aşı dağıtmaya hazır olun' çağrısı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), henüz bulunmuş olmasa da koronavirüs aşısının dünya çapında dağıtımı için 8 bin Boeing 747 eşdeğerinde kapasiteye sahip havayolu taşıma planı gerektiğini açıkladı ve hükümetlere 'hazırlanın' çağrısı yaptı.

A+A-

Havayolu endüstrisi, koronavirüs aşısının bulunması durumunda dünya genelinde dağıtımının yapılması için ‘şimdiye kadar görülen en geniş çaplı nakliye operasyonunun’ yürütüleceğini söylüyor.
Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), aşının dağıtımı için 8 bin adet Boeing 747 eşdeğerinde kapasiteye sahip bir havayolu taşıma planı gerektiğini ifade etti.
Covid-19 aşısı henüz bulunamadı ama IATA şimdiden havayolu şirketleri, havaalanları, küresel sağlık kurumları ve ilaç şirketleriyle küresel dağıtım programı için görüşmelere başladı.
Dağıtım programı, bir kişiye bir doz verilecek şekilde planlanıyor.

IATA Yönetim Kurulu Başkanı Alexandre de Juniac, “Covid-19 aşılarını güvenli bir şekilde taşımak, küresel kargo endüstrisi için yüzyılın misyonu olacak. Ama çok dikkatli önceden yapılan bir planlama olmazsa gerçekleşemeyecek. Bu planlamanın zamanı da şimdi” dedi.

SIRADAN BİR KARGO DEĞİL…

Havayolu şirketleri, yolcu sayısının büyük oranda azalmasıyla odaklarını kargo taşımacılığına çevirdi ancak aşı nakliyatı çok daha karmaşık bir süreç. İlaç taşımak için kargo uçaklarındaki hava sıcaklığının 2 ila 8 santigrat derece arasında tutulması gerekiyor. Bu nedenle bütün uçaklar aşı taşımacılığına uygun değil. Hatta bazı aşılar için dondurucu dereceler gerekiyor. Bu da birçok farklı uçak tipinin de liste dışında kalmasına neden oluyor.

IATA’nın kargo bölümünden sorumlu Glyn Hughes, “Tüm prosedürleri çok iyi biliyoruz. Yapmamız gereken, istenilen miktarlara ulaşmak için kargoları büyütmek” dedi. Hughes, Güney Doğu Asya dahil dünyanın bazı bölgelerine uçuşların aşı üretimi kapasitesi kısıtlı olduğu için kritik önemde olacağını söyledi. IATA, Afrika’ya aşı dağıtımının, kargo kapasitesindeki eksiklikler, bölgenin büyüklüğü ve sınır geçişlerindeki sıkıntılar nedeniyle şimdilik imkansız olduğunu ifade etti. Aşının ayrıca soğuk tesislerde depolanması gerekiyor. Dünya genelinde yaklaşık 140 aşı çalışması yürütülüyor, yaklaşık 10 tanesi de insanlar üzerinde klinik deneylerde test ediliyor.

IATA, aşılar onaylandıktan sonra dağıtıma hazır olabilmeleri için hükümetlerin şimdiden planlamalara başlaması gerektiği uyarısında bulunuyor. IATA, “Aşılar çok değerli ürünler olacak. Dağıtımının güvenli olacağından, tahrifata uğramayacağından ve çalınmayacağından emin olmak için düzenlemeler getirilmeli” dedi.

CDC ‘hazır olun’ demişti

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), geçen hafta tüm eyaletlerdeki sağlık çalışanlarına korona virüsü salgınında yüksek risk grubunda olanlara Ekim sonuna kadar olası aşı dağıtımı yapılabilecek şekilde hazırlanmaları çağrısında bulunmuştu. New York Times gazetesi de daha önce CDC’nin 50 eyalet ve beş büyük şehirdeki yetkilerle temasa geçip planlama konusunda bilgilendirdiğini yazmıştı.
ABD hükümeti korona virüsü salgını danışmanı Dr. Anthony Fauci de, MSNBC kanalına açıklamasında Covid 19 aşısı deneylerine katılan gönüllülerin sayısı temel alındığında, Kasım veya Aralık ayına kadar aşılardan en az birinin güvenli ve etkili olup olmadığını anlamak için yeterli sayıda klinik veri toplanmış olabileceğini söylemişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.