1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hukuksuzluk zirve yaptı: 25 kişi gözaltına alındı
Hukuksuzluk zirve yaptı: 25 kişi gözaltına alındı

Hukuksuzluk zirve yaptı: 25 kişi gözaltına alındı

Halis Bayancuk Hoca'nın uğradığı zulme sessiz kalmamak adına haklı bir yürüyüş başlatan gönüllüler akıllara zarar gerekçelerle göz altına alındılar.

A+A-

Yıllardır kolektif şekilde uygulanan sosyal medya linci, medyanın Halis Hoca’ya yönelik önyargılı tutumu ve yargısız infazları karşısında, yaşanan bu hukuksuz süreci kamuoyuna doğru bir şekilde duyurabilmek adına bugün, İstanbul'un çeşitli noktalarında, farkındalık çalışmaları yapıldı. 

Bu kapsamda düzenlenen yürüyüşler ve hukuksuzlukları içeren bilgi broşürlerinin dağıtılması ile, Halis Hoca’nın yaşadığı mağduriyetlerin temel hak ve özgürlüklere yönelik bir hak ihlali olduğuna vurgu yapılmak istendi. Ayrıca, kamuoyunun yıllardır sessiz kalmayı tercih ettiği bu zulmün bir vicdan meselesi olduğu ve hangi görüşten olursa olsun kimsenin yaşananlara kayıtsız kalmaması gerektiği mesajı verilme hedefi gözetildi.

Hertürlü tedbire uyulmasına karşın, artık bir Türkiye gerçeği haline gelmiş zulüm uygulamarı yine sahne aldı. Halis Hoca'ya Özgürlük yürüyüşüne katılan 25 gönüllü, önce kimlik kontorlü gerekçesiyle alanda bekletildiler.

Daha sonra gözaltı işlemi yapılarak Zeytinburnu ilçesinde bulunan karakola götürülen gönüllüler, prosedür olarak tanımlanan bir dizi işleme tabi tutuldular. 

Akıllara zarar gerekçeler 

Sağlık kontrolünden geçirilen gönüllüler, ne için gözaltına alındıklarını sorduklarında ise akıllara zarar gerekçelerle karşılaştılar. Gözaltındaki 25 kişiye, OHAL ve sonrasında, kolluk kuvvetlerinin ağızlarına adeta sakız olmuş '' 2911 sayılı Toplantı ve Yürüyüş Kanunu'na muhalefet etmek'' ve ''Suçu ve suçluyu övmek'' suçlamasıyla karakolda olduklarının beyan edildiği öğrenildi.

Toplantı ve Yürüyüş Kanunu'na muhalefet etme meselesi, bir şekilde içi doldurularak aleyhe suçlama yöneltilen ilginç bir hal almış vaziyette. Ancak asıl akıllara zarar olan kısım, hakkında kesinleşmiş hiçbir ceza bulunmayan Halis Bayancuk Hoca için ''Suç ve suçlu'' ifadelerinin kullanılması.

Yıllardır soyut iddialar üzerinden devam ettirilen yargı zulmünde, hakkında kesinleşmiş ceza bulunmayan bir kişiyi suçlu sayarak alenen kanunsuzluk örneği gösterilmesi maalesef kanıksanmış durumda. Kaldı ki, ortada 'övme' olarak adlandırılabilicek en ufak bir faaliyet olmaması da haksız gözaltıya bu akıl dışı kılıfın uydurulmasına engel olamadı. Gönüllüler, sadece yapılan hukuksuzluklara dikkat çekmiş olmalarına ve hiçbir taşkınlık yapmamalarına rağmen, baskıyla susturulmuş ve karakola alınarak kendilerine ayrı bir zulüm daha yapılmıştır.

Zulme ses çıkarmanın dahi yasaklandığı şu ortamda, mazlumların duaları semaya yükseliyor. 25 kişinin, ifadelerinin alınması sonrası serbest bırakılacağı açıklandı ama gelişmeleri takip etmeye devam ediyoruz.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum