1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Hollanda, Musul'da öldürdüğü siviller için tazminat ödeyecek
Hollanda, Musul'da öldürdüğü siviller için tazminat ödeyecek

Hollanda, Musul'da öldürdüğü siviller için tazminat ödeyecek

Hollanda Savunma Bakanlığı, 2015'te Irak'ın Musul vilayetinde gerçekleştirdiği hava saldırısında evini vurup 4 yakınını öldürdüğü Irak vatandaşı Bassim Razzo'ya tazminat ödemeyi kabul etti.

A+A-

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld, Hollanda Parlamentosuna gönderdiği yazıda, 21 Eylül 2015'te Musul'damuharip unsurlara ait olduğu düşünülen bir eve yapılan operasyonda 4 yakınını kaybeden Iraklı Bassim Razzo'nun zararlarının tazmin edileceğini bildirdi.

Bakan Bijleveld, Hollanda'nın kendi rızasıyla Razzo'nun maddi ve manevi kayıplarını karşılamak için ödeme yapmasının, tüm sorumluluğu kabul ettikleri anlamına gelmediğini belirtti.

Razzo'nun avukatı Liesbeth Zegveld'in Bakanlık aleyhine açtığı davanın 2 milyon avroluk olduğu biliniyor ancak Bakanlık ne kadar tazminat ödemeyi kabul ettiğini açıklamadı.

Bomba üretim tesisi diye bir mahalleyi yerle bir ettiler

ABD önderliğindeki Batı koalisyon güçlerinin 21 Eylül 2015'te Musul'da, bölgede düşman ilan edilen muharip unsurlara karşı yaptığı operasyon sırasında Bassim Razzo’ya ait ev, yanlış istihbarat sebebiyle Hollanda'ya ait F-16 uçağıyla vurulmuş, Razzo'nun eşi, kızı, kardeşi ve kuzeni saldırıda hayatını kaybetmişti.

Saldırıyla ilgili yapılan araştırma sonucunda, bomba üreten bir fabrikaya ait koordinatlara yapıldığı düşünülen hava saldırısında, El-Havica ilçesinde bir semtin yerle bir hale geldiği, bunun koalisyon güçleri tarafından bölgede gerçekleştirilen en kanlı saldırılardan biri olduğu açıklanmıştı.

Hollanda 70 sivilin ölümüne sebep olduğunu kabul etmişti

Savunma Bakanı Ank Bijleveld, Kasım 2019'da yaptığı yazılı açıklamada, Hollanda'nın, F-16 uçağıyla gerçekleştirilen hava operasyonlarında, 3 Haziran 2015'te Kerkük'ün 55 kilometre güneybatısındaki El-Havica ilçesinde en az 70 sivilin yaşamını yitirdiği saldırıda ülkesinin sorumluluğunu kabul etmişti.

Sivillerin hayatını kaybetmesi nedeniyle "çok üzgün" olduklarını kaydeden Bijleveld, operasyonun yapıldığı yerlerle ilgili eksik veya yanlış bilgi edindiklerini fakat operasyonun kendisinin yanlış olmadığını savunmuştu.

Savaş ortamında sivil kayıp riskinin tamamen ortadan kaldırılmasının imkansız olduğunu ifade eden Bijleveld, operasyonda sivillerin hayatını kaybetmesinin 2015'te Savunma Bakanlığınca bilindiğine işaret ederek, Temsilciler Meclisinin bir önceki Savunma Bakanı Jeanine Hennis tarafından bu konuda yanlış bilgilendirildiğini de kaydetmişti.

Bilgi edinmek için yapılan başvurular reddedilmişti

Kamu yayın kuruluşu NOS ve NRC gazetesinde yayımlanan bir araştırmada, Hollanda tarafından gerçekleştirilen hava saldırıları hakkında daha fazla net bilgi edinmek için 2016'da Hollanda Savunma Bakanlığına, 2018'de de iki kez Hollanda Savcılığına yapılan başvuruların reddedildiği aktarılmıştı.

Hollanda Savcılığının, 2018'de olayı araştırdığı ve soruşturmanın devam etmesi için bir sebep olmadığı kanısına vardığı bilgisi paylaşılmıştı.

Araştırmada, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) söz konusu operasyonda 70 sivilin hayatını kaybettiğini doğruladığı, Hollanda Savunma Bakanlığınca ise ülkenin hava operasyonuna dahil olduğu konusunda henüz doğrulama gelmediği belirtilmişti.

Operasyonda, siviller arasında ölenlerin daha fazla olduğu ve yüzlerce yaralının yanı sıra 23 çocuğun hayatını kaybettiği kaydedilmişti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.