1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Hindistan'daki çiftçi gösterilerinin meşruiyetini ortadan kaldırmamalı!
Hindistan'daki çiftçi gösterilerinin meşruiyetini ortadan kaldırmamalı!

Hindistan'daki çiftçi gösterilerinin meşruiyetini ortadan kaldırmamalı!

26 Ocak'ta Çiftçilerle polis arasında yaşanan şiddetli çatışma olmamalıydı. DW'den Ankita Mukhopadhyay, bunun meşru zeminde duran protestoları susturmak için kullanılmaması gerektiğini vurguluyor.

A+A-

Bu hafta başlarında binlerce çiftçi, üç tartışmalı çiftlik yasasının uygulanmasını protesto etmek amacıyla Hindistan'ın başkenti Delhi'ye traktör konvoyuyla girdi. Barışçıl bir yürüyüş olması amaçlanan eylem, bir anda  protestocu çiftçilerle polis arasında çatışmaya dönüştü.

Çoğu kişi şiddeti başlatanın çiftçiler olduğunu söyledi. 26 Ocak'ta olanlar olmamalıydı. Ancak bu, protestoların başlamasının temel nedenini ortadan kaldırmamalı.

Hükümetin durumlarına karşı ilgisizliğinden ve şirketlerden sömürü olasılığından bıkan çiftçiler aylardır protesto ediyorlardı. Çivi ısıran soğuğa sahip olarak, durumlarını iyileştirmek için hükümetle bir anlaşma yapmayı umarak sınırlarda, Delhi'nin dışında durdular.

Çiftçilerin sergilediği birlik hükümetin en büyük düşmanı olarak görüldü. Punjab ve Haryana eyaletlerinin protesto için çalışmayı bekletme yeteneğine sahip zengin çiftçileri tarafından desteklenen bu hareketi parçalamak çok önemliydi.

Burada, hareketi bölmeye çalışan hükümetin tepkisiyle daha geniş bir siyasi oyun oynanıyordu - ve bunu yapmanın ilk adımı hareketin temelini yetkisiz hale getirmekti. Hükümet bunu, çoğu hükümet yetkilisinin belirli bir yerde toplandığı bir günde binlerce çiftçinin başkente gitmesine izin vererek yaptı: Hindistan'ın Cumhuriyet Bayramı. 

Birkaç çiftçi, mitingler Delhi'ye girdiğinde şiddetin Hindistan'ın iktidar partisine bağlı bazı kişiler tarafından kışkırtıldığını iddia ediyor. İktidardaki Bharatiya Janata Partisi'nin (BJP) yerel serserileri, Aralık ayından beri protesto hareketini kırmaya çalışıyor. Dolayısıyla çiftçilerin iddiaları tamamen temelsiz görünmüyor.

Çiftçiler şiddetten sonra protestolara devam etme sözü verdiler - ancak müzakere güçleri büyük ölçüde azaldı. Hükümet, protesto hareketini sistematik olarak etkisiz hale getirmek ve müzakere masasına oturmak için bir fırsat arıyordu. Hükümetin çiftçi şiddeti anlatısını satın almayan halk üyeleri, protestocuları ayrılıkçılarla bağlantılı olmakla suçlayan anlatı tarafından etkileniyor - çiftçilerin sürekli olarak reddettiği suçlamalar.

Çiftçilerin protestosunu kırma hamlesi çoktan başladı. 28 Ocak'ta hükümet yetkilileri, Gazipur sınırındaki çiftçileri bölgeyi kendi başlarına boşaltmaları veya kaldırılmaları için tehdit etti.

Zulüm Çözüm Değil

hindistanda-protestocu-ciftciler-1-subatta-duzenlenecek-parlamento-yuruyusunu-iptal-ett-001.jpg

Hindistan kadar çeşitli bir ülkede, tüm görüşleri masaya yatırmak için federal bir hükümet yapısı oluşturuldu. Başbakan Narendra Modi'nin gelişinden bu yana durum tersine döndü. Kararların çoğunu başbakan ve güçlü Bakanlar Kurulu tarafından kontrol edilen Merkez verirken, ülkenin geri kalanı bunu uygulamaya bırakıyor.

Çiftlik faturaları doğrudan çiftçiyi etkiler, bu nedenle müzakerelerin dışında bırakıldıkları için tedirgin hissetmeleri doğaldır. Hükümet, yasaların geçirilmesinde doğru niyetleri olduğunu iddia ederken, çiftçilerle olan ilişkisinin acımasız doğası, hükümetin ilk etapta bir çözüme ulaşma konusunda gerçekten ciddi olup olmadığı konusunda soruları gündeme getiriyor.

İktidarda kalabilmek için, BJP'nin tüm paydaşları susturmak yerine onları işe alması gerekiyor. Mevcut hükümet, birçok durumda, muhalefetiyle meşgul olmaktansa, kör vefalılardan oluşan bir ordu kurmayı tercih ettiğini göstermiştir.

Buna, karşı çıkanların şeytanlaştırılması da ekleniyor. Müslümanlar halihazırda vatandaş olmayanlar olarak damgalanırken , çiftçiler artık hain olarak damgalanmaktadır.

Narendra Modi, değişim getirme sözü vererek iktidara geldi. Hükümetinin getirdiği değişiklik, Hindistan'ın demokrasisinin ahlakını hedef alıyor. Bugün çiftçiler var. Yarın sen olabilirsin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.