1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Halis Hoca'nın videolarını paylaşmak suç mu?
Halis Hoca'nın videolarını paylaşmak suç mu?

Halis Hoca'nın videolarını paylaşmak suç mu?

Çorlu'da Enes Çetinkaya isimli bir gencin 2018 yılında Facebook üzerinden Halis Hoca'nın videolarını alıntılayarak yaptığı düşünce beyanları gerekçe gösterilerek "suçu ve suçluyu övmek" suçundan cezalandırılması talep edildi.

A+A-

Halis Bayancuk Hoca’nın yargılamaları hukuk kaideleri ve mevcut yasalar hiçe sayılarak devam ederken, Halis Hoca’nın neden bu denli bir yargı taarruzuna maruz kaldığı da ortaya çıkıyor. Mahkûm edilmek ve zindanlarda çürütülmek istenen asıl şey Halis Hoca’nın bedeninden öte savunduğu fikirleri ve kutlu davasıdır.

Bunun son örneği Tekirdağ/Çorlu’da önümüzdeki ay başlayacak bir yargılamadır. Genç bir insanın Facebook hesabından Halis Hoca’nın videolarını alıntılayarak kişisel fikirlerini paylaşması Cumhuriyet Başsavcılığı’nı harekete geçirmiş ve genç hakkında tez elden bir iddianame hazırlanmıştır. Halis Hoca’nın videoları gerekçe gösterilerek suç ve suçluyu övmekten cezalandırılması talep edilmiştir.

2020 yılının ilk aylarında hazırlanan iddianamede Enes Çetinkaya isimli bir gencin 2018 yılında Facebook üzerinden Halis Hoca'nın videolarını alıntılayarak yaptığı düşünce beyanları gerekçe gösterilerek "suçu ve suçluyu övmek" suçundan cezalandırılması talep edildi. 

Araştırılacak, peşine düşülecek suç ve suçlu bulamayan yetkililer, fikirleri ve düşünceleri sebebiyle aynı iddiayı öne sürerek 2 ay içerisinde 12.5’ar yıl hapis cezasına (toplamda 25 yıl) çarptırılan Halis Hoca’yı ve videolarını “suç ve suçlu” şeklinde kategorize ederek adeta düşünceleri sebebiyle mahkûm etmektedir.

Halis Hoca’nın yargılamalarına bakıldığında hiçbir usuli hukuk kaidesine riayet edilmeden, delilsiz yargılamalar ile dosyaların yıllarca sürüncemede kaldığı bilinmektedir. Aynı iddialar ile bazen El Kaide yöneticisi bazen de IŞİD lideri olabilen Halis Hoca verilen ilk mahkûmiyet kararı İstinaf Mahkemesince lehine bozularak ilk derece mahkemesine geri gönderilmişti.

Mevcut iki mahkûmiyet kararı, İstinaf’ın bozma kararındaki gerekçeleri barındırmasına ve tekrar İstinaf’ın önüne gidecek olmalarına rağmen –ki Çorlu’daki iddianame son 2 ay içinde verilen 2 mahkûmiyet kararından önce hazırlanmış- savcılığın kesinleşmiş bir cezası olmayan bir kişi suçlu ilan edip yargılamaya konu etmesi hangi adalet anlayışı ile açıklanabilir.

Yakın zamanda Halis Hoca’nın bazı kitapları hakkında içerikleri ile ilgili herhangi bir somut delil öne sürülmeksizin toplatılma kararları çıkarılmıştı. Düşünceye ve ifade hürriyetine tasallut olma seviyesi bir tık daha ileriye götürülerek bu sefer Halis Hoca’nın videoları kriminalize edilmek istenmektedir.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler