1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Güney Afrika'nın asırlık toprak sorunu devam ediyor!
Güney Afrika'nın asırlık toprak sorunu devam ediyor!

Güney Afrika'nın asırlık toprak sorunu devam ediyor!

Yapılan araştırmalar, Afrika kıtasında toprağa erişim eşitsizliğinin arttığını gözler önüne seriyor. Uzmanlar, yoksullukla mücadele için arazi satışı konusunda daha fazla kural ve denetim çağrısında bulunuyorlar.

A+A-

Kenya'nın bazı bölgelerindeki insanlar için kazançlı bir inşaat patlaması, birçok balıkçı için büyük acılara neden oluyor .Kenya'nın Mombasa kentinin kuzey sahil şeridi Tudor'da apartmanlar ve oteller hızla artıyor.

İnsan hakları örgütü Haki Center'ın yöneticisi Phelix Lore, "Orada büyük şirketler inşa ediyor ve yollar genişletiliyor. Balıkçı tekneleri için tüm iniş yerleri ortadan kalktı," diye konuştu.

"Geçim kaynaklarını etkiliyor, çünkü balıkçılar karaya çıkamadıklarında balıklarını koyacak ve hatta satacak bir yerleri yok."

Arazi mülkiyetindeki boşluğu genişletmek 

bir-hominid-lokalitesi.JPG

Haki Merkezi, halka açık iniş alanlarını özel inşaat projelerine kaptıran balıkçı topluluklarına yardımcı oluyor. Aktivistler, topluluk üyelerinin toprak sahibi olmak için daha fazla hakka sahip olmasını istiyor.

Lore DW'ye verdiği demeçte, "Kara gaspı Kenya'da yıllardır büyük bir sorun."

Dünyada giderek daha az insan toprağa sahip. Oxfam ve Alman Agro Action gibi örgütleri içeren Uluslararası Arazi Koalisyonu (ILC) Küresel Arazi Eşitsizliği Raporu'na göre, arazi mülkiyeti ve erişimindeki artan boşluk küçük çiftçileri , kadınları ve yerli ve kırsal toplulukları en çok vuruyor .

2020'nin sonunda yayınlanan çalışma , geleneksel nüfus sayımı verileri ve kullanım hakkı, arazi kalitesi ve diğer göstergeleri kullanarak 17 ülkedeki arazi eşitsizliğini karşılaştırıyor.

Sadece birkaç mal sahibine fayda sağlayan toprak yoğunlaşmasının ve üretimin yoğunlaşmasının 1980'den bu yana dünyanın hemen hemen tüm bölgelerinde arttığı sonucuna varıyor.

Rapor, arazi eşitsizliğinin ana nedeni olduğunu söylediği tarım arazisine yatırım yapan şirketlerin artan ilgisine işaret ediyor. Araştırmacılara göre, kırsal nüfusun en zengin% 10'u arazi varlıklarının% 60'ından fazlasını kontrol ederken, en yoksul% 50'si% 3'ten biraz fazlasına sahip.

Alman Agro Action'ın kıdemli politika danışmanı Marion Aberle DW'ye, "Toprağa erişimde artan eşitsizlik açlığın ve yoksulluğun itici gücüdür. Dünya hepimize aittir. Toprak, bir spekülasyon nesnesi olmamalıdır." Hükümetler ve yatırımcılar bir yükümlülük altında, şeklinde ifade etti.

Daha fazla topluluk hakkı

Batı Afrika ülkesi Sierra Leone'deki Kono Bölgesi örneği, sorumluların genellikle umursamadığını gösteriyor.

Oradaki büyük maden şirketleri, elmas ve altın arayarak toprağı sömürüyor .

Koidu Holdings madeni, 2002 yılında iç savaşın sona ermesinden sonra kazançlı işe yatırım yapan ilk şirketti. Şu anda Cenevre'de madencilik anlaşmalarında yolsuzluk suçlamalarıyla yargılanan İsrailli Beny Steinmetz'e ait.

Initiative Land for Life Sierra Leone koordinatörü Berns Lebbie DW'ye verdiği demeçte, "Şirket ve patronu geldiklerinden beri madencilik alanındaki toplulukla zor bir ilişki içindeler," dedi.

Şirket, toz bulutu, su kıtlığı ve ekonomik yoksunlukla mücadele etmek zorunda kalan yerel halk için büyük zorluklara neden oldu.

Lebbie, "Bir yatırım şirketi bir araziyi ele geçirdiğinde ve çiftçiler, balıkçılar ve diğerlerinin erişimi kaybetmesi için yolları barikat yaptığında, insanlar alternatif geçim kaynakları sağlanmasını bekler" dedi.

"Gençler için yeterli ücretli emek istiyorlar, ya da kadınlara mikrofinans desteği ya da doğrudan mali tazminat istiyorlar. Bu tür bir destek olmadan, şikayet ve kızgınlık hüküm sürecek ve bu da şiddetli tepkilere yol açabilir." 

Arazi mülkiyeti daha şeffaf hale geliyor

İle kurumsal ve finansal yatırım yükselişi , arazi mülkiyeti ve kontrolü her zamankinden daha opak hale geliyor, Ward Anseeuw, bir ILC analisti ve raporun yazarlarından söyledi.

"Pek çok Afrika ülkesinde toprak devlet mülkiyetidir. Topluluklar bunu yalnızca yönetir. Bunu arazi komitelerinin yardımıyla yaparlar."

Ama çoğu zaman kolektif ideal işe yaramıyor. Örneğin, yerel bir lider yalnızca kendi çıkarlarını düşündüğünde veya kurallara saygıyı dayatacak demokratik yapılar olmadığında. Anseeuw'a göre kara kolektifleri memnuniyetle karşılanacak, ancak tüm üyeleri temsil etmeleri sağlanmalı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.