1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gergerlioğlu, Yargıtay'ın hukuksuz cezayı onaması sonrası AYM’ye başvurdu
Gergerlioğlu, Yargıtay'ın hukuksuz cezayı onaması sonrası AYM’ye başvurdu

Gergerlioğlu, Yargıtay'ın hukuksuz cezayı onaması sonrası AYM’ye başvurdu

HDP Milletvekili Gergerlioğlu, hakkındaki hapis cezası kararının Yargıtay tarafından onanmasına karşı AYM’ye başvuruda bulundu.

A+A-

Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, hakkında verilen hukuksuz hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasına karşı avukatı Kerem Altıparmak aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

İnsan hakları aktivisti Gergerlioğlu’nun sosyal medya hesabında paylaştığı tweetin, Kürt sorunun barışçıl bir şekilde çözümüne yönelik çağrı niteliğinde olduğu belirtilen dilekçede, “Türkiye kamuoyunu yakından ilgilendiren siyasi bir mesele hakkında görüş ve düşüncesini açıklamış ve barış talebini tekrarlamıştır. Başvurucunun eylemi siyasi konularda ifade özgürlüğünün kullanılması niteliğindedir” denildi.

AİHM ve AYM kararlarına atıf

Dilekçede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve AYM kararlarına atıfta bulunuldu. “İfade özgürlüğüne yönelik bir müdahale olup olmadığı, müdahalenin öngörülebilir bir yasal dayanağı bulunup bulunmadığı, müdahalenin meşru bir sebebe dayanıp dayanmadığı, demokratik toplumda zorunlu olup olmadığı ve müdahalenin ölçülülüğünün” yazdığı dilekçede, detaylı bilgilendirme de yapıldı.

Gergerlioğlu’nun dilekçesinin sonuç kısmında şu ifadelere yer verildi: “Başvurucu bir milletvekili ve insan hakları savunucusu olarak, parlamento içinde ve dışında adam kaçırma, çıplak arama, işkence vb. ağır insan hakları ihlallerini dile getirmesi nedeniyle iktidarın hedefi haline gelmiştir. Başvurucunun hakkındaki ceza kararının bu ortamda hukukun bütün ilkelerinin yok sayılarak onanmasının siyasi bir amaç taşıdığı açıktır.”

“Özellikle son günlerde HDP’li vekillere yönelik siyasi amaçlı fezlekelerin düzenlendiği, milletvekilliklerinin düşürülerek ara seçim yapılacağı iddialarının gündemde olduğu bir ortamda bu kararın verilmesi, kararın siyasi amaçla verildiğini göstermektedir. Bu nedenle başvurucunun ifade ve siyasi faaliyette bulunma haklarına siyasi amaçla müdahale edilmek suretiyle Anayasanın 14. maddesi, 26 ve 67. maddeleriyle bağlantılı olarak ihlal edilmiştir.”

Neler yaşanmıştı?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında, sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle 2017 yılında Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Sosyal medya paylaşımları suçlama konusu yapılan Gergerlioğlu’nun, T24’te 20 Ağustos 2016’da yayınlanan ve PKK tarafından yapılan bir açıklamaya yer verilen “Devlet adım atarsa barış 1 ayda gelir” başlıklı haberi paylaşması suçlama konusu yapıldı.

Gergerlioğlu hakkında 21 Şubat 2018 tarihinde 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası, 19 Şubat’ta Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler