1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GATA Başhekim Yardımcısı Edizer görevden alındı
GATA Başhekim Yardımcısı Edizer görevden alındı

GATA Başhekim Yardımcısı Edizer görevden alındı

Sağlık Bakanlığı, sosyal medyadaki açıklamalarıyla gündeme gelen Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ali Edizer'i görevden aldı.

A+A-

Eski adıyla GATA, yeni adıyla Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde başhekim yardımcısı olarak görev yapan Dr. Ali Edizer hakkında, sosyal medyada paylaştığı bir videoda çok eşliliği savunduğu gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından soruşturma açıldı.

Çok sayıda etkileşim alan bu videoda Edizer'in sarfettiği sözler İslam şiarında yeri olmasına rağmen sözde aydın kesim tarafından saldırıya uğradı ve her zaman olduğu gibi konu başka yerlere çekilerek zemininden saptırıldı.

Süreç nasıl geliişti?

İktidara yakınlığıyla bilinen bir kanalda yayınlanan ve rezil içerikleri geçtiğimiz günlerde tavan yapan programı eleştiren Edizer, "Esra Erol'a bizi götüren yolun başı, İsviçre Medeni Kanunu'nun kabul edilmesidir. Sorsan ‘kadına özgürlük ve uygarlık’ kazandırıldı. Resmiyete tek eşlilik, fiiliyatta zina ve fuhuş serbestliği. Kuvveden fiile batı ahlâksızlığı..." ifadelerini kullanmıştı.

Edizer daha sonrasında, sosyal medya üzerinden paylaştığı bir videoda "Yapmayın, etmeyin kardeşim. Dün işittim, gül gibi bir yuva yıkılıyor. Niye yıkılıyor koca aldattı diye. Ayıptır, günahtır. Oğlum neden aldatıyorsunuz? Allah'u Teala size ruhsat vermiş. Bir başkasını seviyorsanız, onu da alın. İnsan yuvasını yıkar mı? Medeni kanunla zaten mücadele ediyoruz. Ama bizi bacılara mahçup etmeyin” demişti.

Edizer, tepkilerin ardından “İslâm ne diyorsa o. İçerideki veya dışarıdaki gâvur güruhunun çıkardığı gürültünün sinek vızıltısı kadar kıymeti yok. Kimse ne Allah'a (cc) kulluk ederek - hâşâ - mülküne bir şey ilâve edebilmiştir ne de en şedît cürümlerle bir şey eksiltebilmiştir...” mesajını paylaşmıştı.

Videonun sosyal medyada yayılmasının ardından Dr. Edizer'e bazı kesimler tepki göstermişti. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bir görüşme yaptığını ifade etmişti:

"Sosyal medya paylaşımları nedeniyle GATA'nın Başhekim Yardımcısı Ali Edizer'e partimizde ve kamuoyunda duyulan büyük rahatsızlığı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya ilettim. Sn. Bakan duyduğu rahatsızlığı ifade etti, yarın gereğinin yapılacağını iletti. Konun takipçisi olacağız."

Tepki çeken ifadeler ayrıca HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un soru önergesiyle Meclis’e taşınmıştı.

Dr. Ali Edizer, din namına herşeye düşman olan malum kesimin alışılmış linci sonrası sözleşmesi feshedilerek görevden uzaklaştırıldı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.