1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Firmalar kamu ve özel hastanelerine tıbbi cihaz teminini durduruyor
Firmalar kamu ve özel hastanelerine tıbbi cihaz teminini durduruyor

Firmalar kamu ve özel hastanelerine tıbbi cihaz teminini durduruyor

Tıbbi Malzeme Üreticileri ve Sanayicileri Derneği, tıbbi cihaz ve medikal şirketlerinden istenen, kamu ve üniversite hastanelerinin borcunun yüzde 25’inden feragat edilmesi talebini kabul etmedi.

A+A-

Şirketlerin aylardır devletten alacaklarını tahsil edemediği, son olarak kamu otoritelerinin şirketlerden alacaklarının dörtte birinden feragat etmesini istedikleri basına yansımıştı. Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerce 17 aydır, üniversite hastanelerince ise 36 aydır şirketlere ödeme yapılmadığı belirtilmişti.

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu’na bir yazılı açıklama gönderen, Tıbbi Malzeme Üreticileri ve Sanayicileri Derneği, kamuyla şirketler arasındaki borç ve alacak probleminde feragat talebini kabul etmeyeceklerini ifade etmişti.

Tıbbi cihaz teminini durduruyoruz

Açıklamada, kamu ve üniversite hastanelerine ürün temin edilmesinin de mümkün olmadığı belirtilerek, “Feragat talebinin yazılı olarak ve hukuki bir metin ile talep edilmesi halinde yerli üreticilerinin haklarının savunulması amacıyla her türlü meşru ve yasal yola başvurulmasının uygun olacağı, alacaklarını uzun süredir tahsil edemeyen üreticilerin finansal yapıları kapsamlı olarak incelenmiş, inceleme sonucunda firmaların 08.10.2020 tarihinden itibaren, içinde bulundukları finansal zorluklar nedeniyle üretime önemli ölçüde ara verecek olması nedeniyle;Alacaklar tahsil edilinceye kadar Kamu ve Üniversite hastanelerine ortopedi ve omurga cerrahisi alan grubunda tıbbi cihaz temin etmesinin mümkün olmadığı anlaşılmıştır” dendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.