1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Financial Times: Dünya genelinde Covid-19 kaynaklı ölümler açıklanandan yüzde 60 daha fazla
Financial Times: Dünya genelinde Covid-19 kaynaklı ölümler açıklanandan yüzde 60 daha fazla

Financial Times: Dünya genelinde Covid-19 kaynaklı ölümler açıklanandan yüzde 60 daha fazla

Financial Times gazetesi, yaptığı bir analiz neticesinde Covid-19 kaynaklı can kaybının açıklanandan yüzde 60 daha fazla olabileceğini aktardı.

A+A-

Gazetenin muhabirleri Avusturya, Belçika, Danimarka, İngiltere ve Galler, Fransa, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve 13 şehir/ülkeden oluşan bir kombinasyonun 2015-2019 yıllarının Mart ve Nisan aylarındaki ölüm oranlarını 2020'dekilerle kıyasladı. 

Ortalamanın üzerinde olanlar "aşırı ölüm" olarak nitelendirildi. Ölüm sayısının neredeyse incelenen her ülkede ciddi artış göstermesinin ardından bunun Covid-19 kaynaklı olabileceği sonucuna ulaşıldı.

Ünlü İngiliz gazetesi, 14 ülkenin geçmiş yıllardaki ölüm verilerini bu seneki rakamlarla kıyasladı. Yapılan analizde bu ülkelerde normal zamanlara kıyasla 122 bin daha fazla ölüm yaşandığı tespit edildi. Mevcut açıklanan Koronavirüs ölüm sayılarına bakıldığında ise ölü sayısının geçen yılların ortalamasının yalnızca 77 bin üstünde olduğu görülüyor.

Bu verilere bakıldığında, incelenen 14 ülkede Koronavirüs kaynaklı ölüm sayısının tespit edilenden çok daha fazla olduğu sonucuna ulaşıldı.

Halk nezdinde yaşanan korku ve endişenin önüne geçmek adına bu yönteme başvurulduğu iddia edildi.

Gazete, dünyadaki durumun da bu 14 ülkede olduğu gibi olması durumunda gerçek ölüm oranının 320 bin, yani açıklanan 207 binden neredeyse yüzde 60 daha fazla olabileceğini bildirdi.

ftt.png

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.