1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'dan Macron'a : Zihinsel açıdan tedaviye ihtiyacı var.
Erdoğan'dan Macron'a : Zihinsel açıdan tedaviye ihtiyacı var.

Erdoğan'dan Macron'a : Zihinsel açıdan tedaviye ihtiyacı var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin Kayseri İl Kongresin'de Macron'un İslamla ilgili sözlerine tepki verdi.

A+A-

Partisinin Kayseri İl Kongresi'nde konuşan Erdoğan'ın gündeminde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un “İslam krizde” ve "İslam yapılandırılmalı"  sözleriyle başlayan tartışma vardı. Macron'a karşı sert eleştirilerde bulunan Erdoğan, "Bu Macron denilen zatın İslam'la derdi nedir? Macron'un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç hürriyetinden, inanç özgürlüğünden anlamayan ve kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir! Öncelikle bir akli noktadan kontrol" dedi.

Erdoğan bundan önce de, “Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un başını çektiği bu tür girişimlerin esas gayesi, İslam ile ve Müslümanlar ile hesaplaşmaktır" demişti.

Almanya'da bir camiye yapılan polis aramasını da sert bir dille kınayan Erdoğan, "Avrupa'daki her İslam düşmanlığının aynı zamanda Türk düşmanlığı olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. çünkü batılı için Müslüman Türk'tür, Türk de Müslüman'dır. Avrupa faşizmi yeni bir seviyeye geçmiştir. Avrupa'daki her İslam düşmanlığının aynı zamanda Türk düşmanlığı olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. çünkü batılı için Müslüman Türk'tür, Türk de Müslüman'dır. Avrupa faşizmi yeni bir seviyeye geçmiştir" sözlerinde bulundu.

Kayseri'de yaptığı açıklamalarda Ermenistan ile sıcak çatışma halinde olan Azerbaycan'ın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile telefonda görüştüğünü de aktaran Erdoğan, "İşgal altındaki bölgeleri geri alıyorlar" diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Suriye'nin Irak sınırında terör devleti kurma gayreti var; Türkiye sınırlarının dibinde böyle böyle bir terör bataklığına asla izin vermeyecek."

"Bizim kimsenin torağında, hakkında, hukukunda, kaynağında gözümüz yok. Sadece kardeşlerimizin haklarını savunmaya çalışıyoruz. Binlerce kilometre öteden gelip sınırlarımızda terör koridoru kurmaya çalışanları elbette seyredecek değiliz."

"Macron'un tedaviye ihtiyacı var''

"Hele hele bu Macron denilen zatın İslam'la derdi nedir? Macron'un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç hürriyetinden, inanç özgürlüğünden anlamayan ve kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir! Öncelikle bir akli noktadan kontrol

Macron'a: Seçimde de akıbetini göreceğiz

İkide bir Erdoğan'la uğraşıyorsun. Ya Erdoğan'la uğraşmak sana bir şey kazandırmaz. Zaten şurada bir yıl sonra seçim var. Seçimde de akıbetini göreceğiz. Yolunun pek uzak olduğunu zannetmiyorum. Fransa'ya bir şey kazandıramadı ki kendine bir şey kazandırsın. Bizim ilkeli tavırlarımız bundan sonra da devam edecektir. Azerbaycan'daki işgallerin arkasında bunlar var. MİNSK üçlüsünün içerisinde yer alıyorsun. Bugüne kadar ne yaptınız? Sadece Ermenilere silah gönderiyorsunuz ve bunlarla barış tesis edeceğinizi zannediyorsunuz. Edemezsiniz. Çünkü dürüst değilsiniz. Ama Türkiye dürüst olarak bu kardeşlerinin yanında yer aldı, bundan sonra da devam edecektir. Başlayan çatışmalar Azerbaycan kardeşlerimizin işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesine dönüşmüştür."

"Hep yalan söylüyorlar''

"Almanya'da bir camiye yapılan baskının adı düpedüz İslam düşmanlığıdır. Bunun benzerini Müslümanlar olarak biz Hıristiyanların mabetlerine yaptık mı? Yapmadık .Çünkü bizim cibiliyetimizde böyle bir anlayış yok. Ama bunların liderleriyle görüştüğümüz zaman 'Nasıl olur ya, olmaz böyle şey' derler. Bunlarda özgürlük, laiklik diye bir şey yok. Hep yalan. Yalan, yalan, yalan."

"Avrupa'daki her İslam düşmanlığının aynı zamanda Türk düşmanlığı olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. çünkü batılı için Müslüman Türk'tür, Türk de Müslüman'dır. Avrupa faşizmi yeni bir seviyeye geçmiştir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.