1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan: Rusya ile ilişkilerimiz hiçbir şeye benzemez
Erdoğan: Rusya ile ilişkilerimiz hiçbir şeye benzemez

Erdoğan: Rusya ile ilişkilerimiz hiçbir şeye benzemez

Erdoğan, Moskova dönüşü İdlib için Rusya’yla yapılan ateşkes anlaşmasının dört alanda kazanım getirdiğini ifade etti.

A+A-

Erdoğan, Rusya’nın başkenti Moskova’dan dönüşte uçakta gazetecilere bazı açıklamalarda bulundu.

Dün İdlib için Rusya ile varılan ateşkes anlaşmasına değinen Erdoğan, Rusyalı yetkililerle devamlı iletişim halinde olunacağını belirtti ve ateşkes anlaşması için “Bir yerde çatlak patlak olduğu anda hemen konuya müdahale edeceğiz” dedi.

Erdoğan’ın Suriye’deki gelişmeler ve Rusya’yla ilişkiler çerçevesinde değerlendirmeleri özetle şöyle:

“Ateşkesin kazanımları”

"Suriye ve İdlib'deki gelişmeler, ikili ilişkilerimizi olumsuz yönde etkilememelidir. Bu anlayışla bugün önemli bir adım attık ve ateşkes anlaşmasını yaptık.

“6 Mart 2020 saat 00.01'den itibaren yürürlüğe giren ateşkesle ilgili arkadaşlarımız konunun sahada takibini de yapıyor.

“Ateşkes birkaç alanda önemli kazanımlar getiriyor. Bir; ülkemizin sınırlarını rejim ve terör saldırılarına karşı daha korunaklı hale getiriyor. İki; İdlib bölgesinde istikrar ve normalleşmeye zemin hazırlıyor. Üç; orada bulunan askerlerimizin güvenliğini teminat altına alıyor. Dört; sivillerin korunması için önemli bir adım teşkil ediyor.

"Gün aşırı birbirimizi arayacağız"

“Bu örnekler çerçevesinde sahadaki gelişmeleri anbean takip etmeye devam edeceğiz. Başta şahsım olmak üzere mevkidaşım ile beraber, bunun yanında Dışişleri Bakanım, Milli Savunma Bakanım, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanım ile bu süreci takip edeceğiz.

“Zaman zaman belki gün aşırı birbirimizi arayacağız ki bu ateşkes sürecini kontrol altında tutalım, herhangi bir zemin kayması olmasın.

“Amacımız, Suriye'de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararındaki siyasi süreci işletmek ve Suriye iç savaşını sona erdirmektir. Buraya gelirken amacımız, ateşkes sağlamaktı. Hamdolsun bunu temin ettik.

“Tabii rejimin olası ihlal ve saldırılarına karşı da her an teyakkuz halinde olacağız. Bu konudaki kararlılığımızı son bir haftada rejime verdirdiğimiz zayiatlarda güçlü bir şekilde gösterdik.

“Rusya’yla ilişkilerimiz…”

“Bizim şu anda Rusya ile olan ikili ilişkilerimiz hiçbir şeye benzemez. Bir taraftan savunma sanayisinde attığımız adımlar, bir taraftan nükleer enerjide attığımız adımlar, bir taraftan Türk Akımı konusunda attığımız adımlar, bir diğer taraftan turizmde attığımız adımlar. Tabii bunların çok çok büyük önemi haiz.

“İkili ilişkilerimizin geldiği bu noktalarda bir de üçüncü ülkelerde beraber atabileceğimiz adımların planlamasını yaptığımız bir dönemi yaşıyoruz.

“Çatlak patlak olunca müdahale edeceğiz”

"Her an Sayın Başkan ile sürekli irtibat halinde olacağım. Dışişleri Bakanımız aynı şekilde muhatabıyla, Milli Savunma Bakanımız muhatabıyla, Milli İstihbarat Başkanımız muhatabıyla sık sık görüşmek suretiyle bu ilişkiyi sürekli diri tutacağız. Bir yerde çatlak patlak olduğu anda hemen konuya müdahale edeceğiz.

“Tabii aramızda her şey yazı ile olmuyor, söz ile olanlar da var. Burada bu kararlılığımızı teyit ettik.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler