1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eczaneler de hastalar da ithal ilaçları bulamıyor
Eczaneler de hastalar da ithal ilaçları bulamıyor

Eczaneler de hastalar da ithal ilaçları bulamıyor

Her yeni yılın ilk aylarında sürekli olduğu gibi bu sene de hastalar hayati önem taşıyan ithal ilaçları bulmak konusunda zorluk çekiyor. Sorun sadece hastaları değil eczacıları da zor durumda bırakıyor.

A+A-

Ankara Eczacılar Odası Başkanı Taner Ercanlı,  yaptığı bir değerlendirmede, Türkiye’de ilaç fiyatlarının Sağlık Bakanlığı tarafından euro kuru temel alınarak belirlendiğini, buna göre de ilaçlara zam yapıldığını belirtiyor.

Son yıllarda döviz kuruna bağlı olarak yaşanan hareketlilikten dolayı ilaç fiyatlarında çok ciddi artış olduğunu belirten Ercanlı, “Bu nedenle genellikle kronik rahatsızlıklarda kullanılan ve yurtdışından ülkemize ithalatı gerçekleştirilen ürünlerde sorun yaşanıyor. Yurt dışındaki firmalardan ilaç temin edilemediği için de bu kriz ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Ercanlı, özellikle şubat ayında Sağlık Bakanlığı’nın vereceği zammı bekleyen firmaların ithalat sürecini yavaşlattığını ya da ithalatın zam sonrasına bırakıldığını belirtiyor. Ercanlı’ya göre, fiyat artışı senede bir kez yapıldığı için bu sorun yaşanıyor. Ercanlı, fiyat artışının yıl içerisinde birkaç kez yapılması gerektiğini her mecrada dile getirdiklerini söylüyor.

‘Eczacılar hastalar ile karşı karşıya kalıyor’

Ankara Eczacılar Odası Başkanı Taner Ercanlı, “Bir eczacı için reçete geldiğinde ilacın olmaması ve hastayı bu nedenle geri çevirmesi en zor durumlardan bir tanesidir”  diyor ve ekliyor: “Çünkü ülkemizde eczaneler sonuçta yüzde 90’ın üzerinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun şemsiyesi altındaki vatandaşlarımıza hizmet veriyorlar ve SGK kanalı ile ilaçlarını temin ediyorlar. Eczacı da faturasını bir an önce o ay içerisinde keserek kuruma iletmek istiyor. Fakat ilaç olmayınca bu sıkıntıları yaşıyorlar ve hasta ile karşı karşıya kalıyorlar.”

‘Eczaneler stokçu değil’

Ercanlı, ilaç bulunamadığında ise ‘stokçuluk’ başlıyor iddialarını, kabul etmediğini beyan ederek her ilaçta kare kod bulunduğunu belirterek, sözlerine şöyle devametti: “Bakanlık, ilacın üretiminden hastaya ulaştığı ana kadar olan tüm süreci sistemsel olarak kontrol edebilme yeteneğine sahip. Dolayısıyla eczacıların ilacı saklaması çok zor.”

Ercanlı, en temel çözümün, İlaç Fiyat Kararnamesi’nin hızlı bir şekilde güncellenmesi olduğunu belirtiyor. İkinci çözüm olarak da yerli ilaç sanayisinin dışa bağımlılığının ortadan kaldırılması gerektiğini söylüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.