1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Danıştay'dan merakla beklenen Ayasofya kararı açıklandı
Danıştay'dan merakla beklenen Ayasofya kararı açıklandı

Danıştay'dan merakla beklenen Ayasofya kararı açıklandı

Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesi kararını, Danıştay 10. Dairesi, iptal etti.

A+A-

Merakla beklenen kararı Danıştay 10. Dairesi, açıklandı. Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

29 Mayıs'ta Ayasofya'nın içinde Fetih Suresi okunması nedeniyle gündeme gelen Ayasofya'nın cami olması konusunda, Danıştay, 1934 tarihli Ayasofya'nın müzeye dönüştürülmesini iptal ederek Ayasofya'nın cami olarak kalmasına kararını verdi.

Danıştay'ın açıklamasında, Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi.

ayasofya-acildi-erdogan-imza-diyanet-isleri.jpg

 

Ayasofya’nın yargısal süreci

  1. Vakıflar Sürekli Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya için ilk olarak 2005'te Danıştay'a dava açmıştı. Dernek, 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulmasını istemişti.

  2. Danıştay 10. Dairesi, 24 Haziran 2005'te söz konusu Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurma istemini reddetmişti. Daire 2008'de ise Ayasofya Camisi'nin müze olarak kullanılmasında hukuka aykırılık bulunmadığına işaret ederek, davayı reddetmişti.

  3. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Dairenin bu kararını onamıştı. Dernek, 2016'da tekrar Danıştaya dava açmıştı.

  4. Derneğin, Anayasa Mahkemesine yaptığı bireysel başvuru hakkında ise 2018'de karar verilmişti. Yüksek Mahkeme, Ayasofya'nın namaz kılınması için ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesi nedeniyle din ve vicdan hürriyetinin ihlal edildiği iddiasıyla yapılan başvuruyu, "incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik" nedeniyle kabul edilemez bulmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler