1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çoklu baro tasarısı gece yarısı komisyondan geçti
Çoklu baro tasarısı gece yarısı komisyondan geçti

Çoklu baro tasarısı gece yarısı komisyondan geçti

Avukatlık Kanunu’nda köklü değişiklikler öngören çoklu baro düzenlemesine ilişkin kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda bu sabaha karşı saat 03.00'de kabul edildi.

A+A-

28 maddeden oluşan düzenlemenin Perşembe Günü TBMM Genel Kurulu’nda ele alınması bekleniyor.

‘Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde en az 2 bin avukatın imzası ile birden fazla baronun kurulmasını öngörüyor.

Amaç büyük illerde baro sayısını arttırmak

Bu kapsamda avukat sayısı dikkate alınarak Ankara, İstanbul ve İzmir’de birden fazla baro kurulabilecek.

Ayrıca her baro, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Genel Kurulu’nda 3 delege ve 1 başkanla temsil edilecek.

TBMM, kuruluş işlemlerini yerine getirmek üzere Kurucular Kurulu’nu görevlendirecek.

Dört kişilik Kurucular Kurulu, 2 bin avukatın imzasını alarak kuruluş işlemlerini 6 ayda tamamlayacak. Kurul tarafından toplanacak genel kurulda yen baronun yönetim kadrosu seçilecek.

Seçim sonunun da TBB’ye bildirilmesi üzerine baro, tüzel kişilik kazanacak. Aynı ilde yeni bir baronun kurulması halinde barolar, tüzel kişilik kazanma tarihine göre o ilin adıyla numaralandırılacak. Mevcut barolar bir numaralı baro olacak.

İlk seçimli olağan genel kurul

Kuruluşu tamamlanan baronun ilk seçimli olağan genel kurulu, kuruluşu takip eden ve son rakamı çift olan yılın ekim ayının ilk haftasında baro başkanının davetiyle toplanacak. Böylece tüm baroların seçimleri aynı tarihte yapılabilecek.

Avukat sayısının 2 binin altına düşmesi halinde TBB, ilgili baroya yazılı bildirimde bulunacak.

6 ay içinde kuruluş için gerekli olan asgari avukat sayısı sağlanamazsa o baro tasfiye edilecek.

Tasfiye işlemleri, son yönetim kurulu tarafından TBB'nin gözetim ve denetimi altında yapılacak. Tasfiye edilen baronun malları TBB'ye geçecek.

Tüzel kişiliği sona eren baroya kayıtlı avukatlar ve stajyerler, ilan tarihinden itibaren 15 gün içinde o ilde bir baro varsa o baroya, birden fazla baro varsa diledikleri baroya kaydolabilecek.

Tüzel kişiliği sona eren baroların devam eden iş ve işlemleri bu baro tarafından yürütülecek.

Baroların TBB’de temsili

Teklif, baro ve TBB organlarının seçim usulünde bir değişiklik öngörmüyor.

Her baro, TBB Genel Kurulu'nda, baro başkanı ile sabit 3 delege ve ilaveten her 5 bin avukat için ilave 1 delegeyle temsil edilecek.

Tasarı, yasalaşırsa neler değişecek?

Kuruluş tarihine bakılmaksızın tüm barolar için, baro organlarının seçimi, iki yılda bir Ekim ayının ilk haftası içinde, TBB organlarının seçimi ise dört yılda bir Aralık ayı içinde yapılacak. Seçimler, sonu çift rakama tekabül eden yıllarda yapılacak. Düzenlemeyle, adli yardım ve zorunlu müdafilik hizmetlerinin avukatlar arasında eşitlik ilkesi ile adil bir denge gözetilerek yerine getirilmesi amaçlanıyor.

Bu kapsamda, birden fazla baro kurulan illerde, özel kanunlardan kaynaklanan kurul ve komisyonlara avukat görevlendirilmesinde, baroların eşit ve dönüşümlü temsili ilkesi esas alınacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.