1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çocuk katili Rusya İstanbul’da protesto edildi
Çocuk katili Rusya İstanbul’da protesto edildi

Çocuk katili Rusya İstanbul’da protesto edildi

Dört gündür İdlib’e yönelik ağır bombardımanına ara veren ve bugün operasyonlara yeniden başlayan katil Rusya İstiklal Caddesi'nde Özgür-Der'in düzenlediği yürüyüşte protesto edildi.

A+A-

Suriye’nin pek çok yerinde ve özellikle son dönemde İdlib’de kanlı eylemlere imza atan Rusya, İstiklal Caddesinde yapılan yürüyüşle protesto edildi.

Özgür-Der’in çağrısıyla Odakule’de toplanan kalabalık, buradan gerçekleştirdiği yürüyüşte “Suriye Halkı Yalnız Değildir”, “Katil Rusya Suriye’den Defol”, “Katil Esed Suriye’den Defol” ve “Yaşasın Suriye direnişimiz” sloganları atıldı. İstiklal Caddesi üzerinden Rus konsolosluğu önüne yapılmak istenen yürüyüş polis tarafından engellenerek başka bir güzergaha yönlendirildi.

Murat Ayar’ın yöneticiliği yaptığı eylemde konuşma yapan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, İdlib’de çadırlar ve hastanelerin dahi terör iddiasıyla bombalandığını söyleyerek, “Asıl terörist olan Rusya ve Putin’in kendisidir.” dedi.

Rıdvan Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rusya Suriye’de sistematik bir savaş suçu işliyor. ‘Suriye yönetimi bizi davet etti, terörizmle savaşıyoruz’ bahanesiyle şehirler, köyler bombalanıyor; insanlar katledilip göçe zorlanıyor… Okulları, mescitleri, pazar yerlerini hedef alan bir gözü dönmüşlükle karşı karşıyayız. Hatta hastanelerin doğrudan hedef alındığını görüyoruz. Hiçbir savaşta hastaneler hedef alınmaz ama Esed ve Rusya hastaneleri acımasızca bombalayarak yaralıların bile hayatta kalma umudunun tükenmesine çalışıyorlar.

Rusya emperyalizmin en açık örneğini sergiliyor. Ülkede patron, tek söz sahibi konumuna gelmiş halde. Kukla Esed ailesi ise aşağılık iktidarlarını sürdürme uğruna Suriye’yi Rusya’ya peşkeş çekmiş durumda. Rusya limanları, hava üsleriyle Suriye’de işgalci-emperyalist güçtür.

Putin Suriye’nin kendileri için canlı bir tatbikat alanı olduğunu, burada silahlarını denediklerini daha önce de açıkça ifade etmişti. Yeni ve korkunç silahlarla birlikte, Rusya envanterindeki tüm miadı dolmuş silahları Suriye halkının tepesine boşaltıyor.

Ve hep aynı yalanı, terörizme karşı mücadele yalanını, duyuyoruz! Kim terörist? Tepelerine yağan bombalardan kaçarak sınır bölgesinde çadırlara sığınmaya çalışan kadınlar, çocuklar, çaresiz babalar mı terörist?

İdlib bölgesi ABD ve Batının da terör örgütü ilan ettiği HTŞ’nin elinde dolayısıyla buraya yönelik saldırılarımız meşrudur diyorlar. Bu düpedüz bir yalan!

Halep’te aynı şeyi yapmadılar mı, orada HTŞ mi vardı? Guta’da aynı şeyi yapmadılar mı, orada HTŞ mi vardı?

Hayır, bu bir kandırmaca, kimse bu saçmalığa prim vermemeli. Türkiye de Rusya’nın bu yalanlarına asla kulak asmamalı! Sorun şu örgüt bu örgüt değildir. Esed için, Rusya, İran ya da diğer işgalciler için sorun Suriye halkının kendi iradesini ortaya koymasıdır.

Rusya’nın bir başka yalanı “meşru yönetim bizi çağırdı” iddiasıdır. Bu da yalan, çünkü Esed meşru değildir! Halkını vahşice katleden bir çete meşru olamaz. Kaldı ki Rusya’ya soralım, meşru olarak geldiğinizi varsaysak bile insanları vahşice katletmek nasıl meşru görülebilir?

Aynı Rusya’yı Libya’da da darbeci Hafter’in safında görüyoruz. Hani meşruiyet? Libya’nın meşru yönetimine karşı savaşan darbeci katili kendisine partner olarak seçen Rusya Libya’da da halka karşı açık bir savaş suçu işlemektedir. 

Aynen emperyalist ABD gibi, Çin gibi, Rusya da İslam’ın ve ümmetin düşmanıdır. Bizler Suriye halkının kardeşleri olarak Rusya’nın Suriye’de artan insanlık dışı saldırılarını lanetliyor, mazlum Suriye halkıyla dayanışmamızı sürdüreceğimizin altını çiziyoruz.”

Uzaya çıkan ilk Müslüman astronot olan Muhammed Firas ise İdlib’de yaşananlara dünyanın seyirci kalmasının utanç verici olduğunu söyledi. İdlib’in direndiğini ve direnmeye devam edeceğini söyleyen Firas İdlibli çocukların kanının zalimleri, katilleri boğacağını ifade etti.

Yapılan açıklamanın ardından Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya ve Mülteci Hakları Derneği Üyesi Avukat Gülden Sönmez konsolosluk önüne giderek kısa bir açıklama yaptılar ve ellerinde bulunan katliamları gösteren bir afişi Konsolosluk önüne bıraktılar.

 

Kaynak: Haksöz Haber

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.