1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Cari açık büyüyor; rezervler eriyor
Cari açık büyüyor; rezervler eriyor

Cari açık büyüyor; rezervler eriyor

Merkez Bankası verilerine göre yılın ilk 8 ayında 26 milyar 500 milyon dolar, ağustosta ise 4 milyar 600 milyon dolar cari açık verildi. Yılın ilk 8 ayında resmi rezervlerdeki düşüş ise 39 milyar doları buldu.

A+A-

Merkez Bankası, 2020 Ağustos Ayı Ödemeler Dengesi İstatistikleri'ni açıkladı. Buna göre; ağustosta cari açık ağustosta 4.6 milyar dolar oldu. Geçen yılın ağustos ayında 3.3 milyar dolar cari fazla verilmişti. Ağustos verisiyle beraber 12 aylık cari açık 23.2 milyar dolara ulaştı.

Geçen yılın ilk 8 ayında 5,3 milyar dolar cari fazla verilirken, bu yılın ilk 8 ayında 26.5 milyar dolar açık verildi.

Ekonomistler, cari işlemler hesabının ağustosta 3,9 milyar dolar açık vermesini bekliyordu. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın iki hafta önce açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'ndaki 24 milyar dolarlık cari açık beklentisi de şimdiden aşılmış oldu.

Dış ticaret açığı

Cari açıktaki yükselişte dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 3.9 milyar dolar artarak 5.3 milyar dolara yükselmesi ve hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin geçen yılın aynı ayına göre 4.6 milyar dolar azalarak 1.1 milyar dolara gerilemesi etkili oldu.

Ağustos ayında altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı bir önceki yılın ağustos ayında 6.2 milyar dolar fazla vermişken bu ayda 973 milyon dolar fazla verdi.

Rezervler eriyor

Ağustosta portföy yatırımlarında 1.9 milyar dolarlık net çıkış kaydedildi. Yurtdışı yerleşikler hisse senedi piyasasında 1 milyar dolarlık ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 502 milyon dolarlık net satış yaptı.

Resmi rezervlerde bu ayda 7.6 milyar dolar net azalış yaşandı. Böylece ocak-ağustos döneminde resmi rezervlerde yaşanan düşüş 39 milyar dolara ulaştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.