1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ''Bylock da yerliydi, BİP polis devleti vadediyor''
''Bylock da yerliydi, BİP polis devleti vadediyor''

''Bylock da yerliydi, BİP polis devleti vadediyor''

WhatsApp alternatifi olarak yerlilik vurgusuyla gündeme gelen Bip için, iktidara yakın Yeni Şafak Gazetesi yazarı İsmail Kılıçarslan yazdı: ''Bylock da yerliydi. Bip'te tüm yazışmalar emniyet güçlerine açık ve Bip koca bir polis devleti vadediyor.''

A+A-

WhatsApp'ın gizlilik politikasını değiştirmesinin ardından başlayan tartışmalar devam ediyor. Popüler uygulamadan kaçış için en iyi alternatif arayışı sürerken, söz konusu uygulamaların özellikleri ve gizlilik politikaları da merakla araştırılıyor.

Söz konusu alternatifler içerisinde en hızlı yükselişi gösteren uygulama Telegram oldu. Bununla beraber, düntanın en zengin insanı ve teknoloji şirketleri kurucusu Elon Musk'ın tavsiye ettiği Signal uygulaması da, gizlilik odaklı politikasıyla dikkat çekti. Ancak, ülkemizde en fazla konuşulan uygulama, yerlilik vurgusuyla gündeme gelen BİP uygulaması oldu. 

Turkcell şirketi bünyesinde geliştirilen ve iktidara yakın isimlerin de sosyal medyada tavsiye ettiği BİP'le ilgili, iktidar yanlısı Yeni Şafak Gazetesi yazarı İsmail Kılıçaslan'dan 'polis devleti vaat ediyor' yorumu geldi.

Kılıçaslan “Telegram WhatsApp’ı BİP’ler mi?” başlıklı yazısında WhatsApp'ın yerine kullanılabilecek uygulamaları değerlendirirken, 'yerli ve milli uygulama' olarak tanıtılan BİP için 'bir arkadaşının ağzından' şunları aktardı:

''Kullanıcı dostu olmadığı için 'yerli' vurgusu yapılıyor''

Bir “operatör reklam platformu” olarak tasarlanan BİP, hem kişisel verilerimiz hem de mahremiyet alanımızla ilgili bize koca bir “polis devleti” vadediyor, bir gram fazlası değil. BİP’te her kişisel verimiz “reklam optimizasyonu” için, her yazışmamız da “emniyet güçleri için” paylaşılabilir durumda. BİP’i kurarken onayladığımız sözleşmede bu hususların tamamı yazılı.

Fakat tabii şu: “Çiğ yemedik ki karnımız ağrısın” denilerek “emniyet güçlerine açıklık” kısmı kabul edilebilir bir noktada belki. Ama “reklam optimizasyonu” meselesi oldukça sıkıntılı.

Bu noktada BİP’in yapması gereken şey bu krizi fırsata çevirmek olabilirdi ama gördüğüm kadarıyla “kullanıcı dostu” olmayan bir uygulama BİP. İşin ar-ge kısmına değil de sürekli “yerli ve milli olma” kısmına atıf yapılıyor bu yüzden. Oysa bu iş “yerli ve milli” denilerek halledebilecek bir iş değil. Rekabetin delirdiği bu piyasada “kullanıcı dostu” olmanız şart. Bazen “fotoğraf bile atamadığınız” bir uygulamanın kullanıcı dostu kabul edilemeyeceği çok açık.

''BY-Lock da yerliydi''

Arkadaşım bunları anlattıktan sonra ona açıkça sordum: “Yoksa sen yerli ve milli vurgusunu önemsemiyor musun?”

Cevap çok netti: “Abi, by-lock da yerli idi. Hangi amaçlarla nasıl kullanıldığını en acı tecrübelerle gördük. Burada asıl olan doğru ihtiyaç analizi ile doğru çözümü üretmek. Hem kişisel verimizi koruyan, hem mahremiyetimize saygı duyan, hem kullanıcı dostu, hem de milli çıkarlarımızı gözeten bir yazılım yapacak kadro var Türkiye’de. Asıl soru, bunu yapacak niyetin olup olmadığı.”

Bilmem, haklı mı arkadaşım? Takdiri size ve bu işten anlayan insanlara bırakıyorum.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.