1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Boğaziçi Üniversitesi mezunları: Biz de Kabul Etmiyoruz!
Boğaziçi Üniversitesi mezunları: Biz de Kabul Etmiyoruz!

Boğaziçi Üniversitesi mezunları: Biz de Kabul Etmiyoruz!

4000'den fazla Boğaziçi Üniversitesi mezunu, Boğaziçi Üniversitesi'ne seçim yapılmadan üniversite dışından yapılan rektör atamasını kabul etmediğini duyurdu.

A+A-

 

Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının Biz de Kabul Etmiyoruz sitesinde imzaya açtıkları ve yayımladıkları "Biz de Kabul Etmiyoruz!" başlıklı açıklama şu şekilde:

"Mezunu olduğumuz Boğaziçi Üniversitesi'nin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden 1 Ocak 2021 tarihli rektör atamasını kabul etmiyoruz. BÜ Senatosu'nun 2012 yılında kabul ettiği aşağıdaki ilkeleri biz de destekliyoruz:

 

1 – Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir.

 

2 – Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda ve akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmelidir.

 

3 – Üniversitelerin, özerk anayasal kurumlar olarak, akademik programlarını ve araştırma politikalarını öğretim elemanlarınca ve/veya üniversite kurullarınca kararlaştırılarak belirlemesi, bilimsel özgürlüğün ve yaratıcılığın şartlarındandır.

BÜ mezunları olarak, öğrencilerin, çalışanların ve öğretim üyelerinin üniversitenin özerk yapısını koruma mücadelesinin yanındayız." ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.