1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Bir aşı çalışması daha durdu; çözüm 100 yıllık aşı da olabilir
Bir aşı çalışması daha durdu; çözüm 100 yıllık aşı da olabilir

Bir aşı çalışması daha durdu; çözüm 100 yıllık aşı da olabilir

Üçüncü faz testleri devam eden Johnson Johnson'ın koronavirüs aşısına ilişkin çalışmalar, istenmeyen bir hastalık nedeniyle geçici olarak durduruldu. İngiliz araştırmacılar, 100 yıl önce geliştirilen verem aşısının (BCG) çare olabileceği görüşünde.

A+A-

Koronavirüs pandemisine karşı küresel çapta iki yüzü aşkın aşı geliştiriliyor ve bu aşıların yaklaşık bir düzine kadarı insan denemelerinde son aşamada bulunuyor. Ancak henüz etkili bir tedavi bulunabilmiş değil. Tüm çalışmalarda, istenmeyen yan etkiler görüldü ve çoğu deneme durduruldu.

Koronavirüs aşısı deneylerinde son aşamada olan Johnson & Johnson şirketi de aşı denemelerini durdurdu. Gerekçe ise yine aynı şekilde, bir katılımcıda görülen "açıklanamayan" bir hastalık.

Açıklama şirketin internet sitesinden yazılı olarak yapıldı. Açıklamaya göre, bir katılımcıda "açıklanamayan bir hastalık" görülmesi üzerine faz 3 denemeleri dahil tüm klinik deneylerde aşılama geçici olarak duraklatıldı.

Katılımcıda görülen hastalık, bağımsız bir kurul ile şirketin doktorları tarafından incelemeye alındı.

Katılımcının bilgileri mahremiyet gereği paylaşılmadı. Şirket çalışmaları geçici olarak durdurmalarının standart bir prosedür olduğunu söyledi.

Ancak, İngiliz bilim insanları, henüz etkili bir tedavinin bulunmadığı hastalığa karşı cevabın çok uzak olmadığını ve yaklaşık 100 yıl önce geliştirilen verem aşısının (BCG) Covid-19’un neden olduğu zatürre, sepsis ve sitokin fıtınalarını önleyebileceğini açıkladı.

Bununla birlikte araştırmacılar, BCG’nin corona virüse karşı kullanımı için gerçekleştirilen klinik deneylerin İngiltere, Avustralya, Hollanda, İspanya ve Brezilya'da sürdüğünü ve on bin kişinin testlere katıldığı bildirdi.

Exeter Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Profesör John Campbell BBC'ye verdiği demeçte,  "Bu küresel olarak büyük önem taşıyabilir. BCG aşısı doğrudan corona virüse karşı koruma sağlamasa da, onun ilerlemesini engelleyebilir. Bu sayede Covid aşılarının gelmesi ve belki de başka tedavilerin geliştirilmesi için birkaç yıl daha kazanabiliriz” ifadelerini kullandı.

Bununla beraber, dünya genelinde milyonlarca kişinin çocukken BCG aşısı olduğu düşünülüyor. Ancak, bilim insanları çocukken yapılan BCG aşısının Covid-19'a karşı etkili olduğu doğrulanırsa, fayda sağlamak için bu kişilerin yeniden verem aşısı yaptırması gerekeceğini düşünüyor.

Üzerinde birçok şaibenin olduğu aşı meselesine tedirgin yaklaşanlar ise bu aşıların yarardan çok zarar getirdiğini düşünüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler