1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakanlık, Dersim'de dağ keçilerini avlatmak için ihale açmış!
Bakanlık, Dersim'de dağ keçilerini avlatmak için ihale açmış!

Bakanlık, Dersim'de dağ keçilerini avlatmak için ihale açmış!

Nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan dağ keçilerini avlamak için açılan ihaleyle, imzalanan Bern Sözleşmesi de çiğnenmiş oldu.

A+A-

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü'nün, Dersim'de dağkeçilerini avlatmak için ihale açtığı öğrenildi.

Dersim’in Aliboğazı ve Salördek bölgesinde 5, Darıkent ve Gökçek bölgesinde 5, Büyükyurt ve Çıralı bölgesinde 5 ve Derindere ile Kocatepe bölgesinde 2 olmak üzere toplamda 17 dağ keçisinin katledilmesinin planlandığı ve ihalenin önümüzdeki günlerde yapılacağı açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde kentte avcılığın yasaklanması için imza kampanyası düzenlemişti, 2019 yılında da dağ keçilerinin gerek yasal gerekse yasa dışı avlanmasına artan tepkiler üzerine dönemin Valisi Tuncay Sonel imzasıyla ildeki tüm avcılık faaliyetlerini yasaklayan bir karar alınmıştı.

'NESİLLERİ NEREDEYSE YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA'

 Munzur Koruma Kurulu Sözcüsü Hasan Şen, konuya ilişkin olarak şunları kaydetti:

"Kaçak avcılığa karşı yaban avını denetleme görevini yürüten Orman İşletme Müdürlüğü,   kanunlara göre yaban hayatını koruma konusunda sorumluluk, denetleme yetkisi   bulunan   muhtarlıklar, belediyeler ve karakollar duruma yeterince müdahale etmiyor.

Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ne (Bern Sözleşmesi) göre ilimiz coğrafyasında bulunan çengel boynuzlu dağ keçileri ve Bezuvarlar nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan ve kesin olarak koruma altına alınması gereken hayvan (fauna) türleri olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda Doğu Karadeniz Bölgesi’nde de mevcut olan çengel boynuzlu dağ keçileri koruma altına alınmıştır. Ancak İl Valilik Av Komisyonu’nda, korunması gereken tür olarak bilinmesine rağmen, altına imza atılmış bulunan uluslararası sözleşmeye aykırı davranılarak yasal çerçevede bu türün avlanması için kota belirlemiştir. Böylece Bern Sözleşmesi de çiğnenmektedir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.