1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Koca'dan 'İlk vaka Şubat ayında görüldü' iddiasına açıklama
Bakan Koca'dan 'İlk vaka Şubat ayında görüldü' iddiasına açıklama

Bakan Koca'dan 'İlk vaka Şubat ayında görüldü' iddiasına açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CHP'li Murat Emir'in 'Türkiye'de ilk vaka Şubat ayında görüldü' iddiası üzerine yaptığı açıklamada söz konusu ifadenin 'Yazım hatasından kaynaklandığını' belirtti.

A+A-

CHP'li Murat Emir, Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci'nin geçtiğimiz Şubat ayında uluslararası bir dergide çıkan yazısında, Türkiye'de ilk vakanın Mersin'de görüldüğünü ve 24 kişinin Covid-19 pozitif tanısı ile tedavi altına alındığını yazdığını açıklamıştı.

Bu açıklama sonrası gözler, Türkiye'de resmi olarak ilk vakanın Mart ayında görüldüğünü açıklayan Sağlık Bakanı fahrettin Koca'ya çevrildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, söz konusu makalaye ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Bakan Koca, yapılanın sehven bir hata olduğunu söyledi. Makalede, Mart-Nisan yerine Şubat-Mart yazıldığını söyleyen Koca, "Yine vaka lokasyonu olarak İstanbul ve Mersin yerine sadece Tarsus ifadesinin geçtiği tespit edilmiştir" dedi.

Bakan Koca, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Makale ile alakalı olarak dergi yayın kurulu ve editörüne sorumlu yazar tarafından düzeltme metni ve kanıt dokümanı gönderildiği ve dergi kurulunun bu düzeltmeyi en kısa zamanda yapacağını bildirdiği öğrenilmiştir. Kayıtlarımıza göre makaleye konu olan çalışmadaki ilk hastanın bildirim tarihi 25 Mart 2020 olup, tedavisine başlanmıştır.

Covid-19 mücadele sürecimizde hem ulusal, hem uluslararası kamuoyuna bilgi birikimimizi ve tecrübelerimizi aktarmak için bilim insanlarını desteklemek niyetiyle Kovid-19 sürecinin hemen başında 'bilimselarastirma.saglik.gov.tr' portalını kurarak hizmete aldık. Bilindiği gibi tüm bilimsel çalışmalarla ilgili veriye erişim, etik ilkeler ve onam prosedürüne ilişkin kurallar bellidir. Makalenin yazarları arasında olan Bakan Yardımcımız Dr. Şuayip Birinci ve diğer yazarlar belirlenen bilimsel araştırma kurallarına uymuşlardır.

Yukarıda da zikrettiğim gibi sehven yapılan ve düzeltilmesi için gerekli girişimin yapıldığı bir yazım hatasını bahane ederek bu süreci büyük özveri ve mücadele ile götüren, aynı zamanda kendisi de bir tıp doktoru olan Bakan Yardımcım Dr. Şuayip Birinci'nin ve çalışma arkadaşlarının yıpratılma çabalarını üzüntüyle karşılıyorum."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.