1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Avukatların, adliye önündeki basını bilgilendirme açıklaması engellenmek istendi
Avukatların, adliye önündeki basını bilgilendirme açıklaması engellenmek istendi

Avukatların, adliye önündeki basını bilgilendirme açıklaması engellenmek istendi

Halis Bayancuk Hoca'ya verilen akıl almaz cezalar hakkında dün akşam Bakırköy Adliyesi önünde yapılmak istenen basın açıklaması polis ekipleri tarafından keyfi bir şekilde engellenmeye çalışıldı!

A+A-

Dün Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında Halis Bayancuk Hoca hakkında aynı suçlamalar üzerinden 3. defa ceza verdi. Bu yargılamanın neticesinde ise Bayancuk'a toplamda 37,5 yıllık mahkûmiyet verildi. Karar yargılaması ise tam bir hukuk trajedisi olarak tarihe geçti ve Bayancuk üç ayrı davada üç örgütten(!) suçlanarak cezaya mahkûm edildi.

Karar yargılamasının ardından yaşanan hukuksuzluk hakkında avukatlar ve STK temsilcileri tarafından basına dönük olarak yapılması planlanan açıklama ise polis tarafından engellenmeye çalışıldı.

Duruşmayı izlemek isteyen avukatlara izin verilmesi

Özgür-Der ve Mazlum-Der, on avukat ile davayı takip etmek için mahkeme salonunda hazır bulundu. Ancak duruşmaya gözlemci olarak katılmak isteyen STK temsilcilerinin salona girişine izin verilmedi. Bu rezaletin ardından yaşanan hukuksuzluk hakkında duruşma çıkışı yapılacak olan basın açıklamasına da Bakırköy Emniyet Müdürlüğü polisleri tarafından müdahale edildi.

Sebepsiz yere çıkartılan gerginliğin ardından az sayıdaki sivil alandan uzaklaştırılsa da tüm engellemelere rağmen STK temsilcileri açıklama yapmayı başardılar. Halis Bayancuk’un avukatı Serkan Türkdoğru konuşmasında yaşanan hukuksuzlukları özetledi. Mazlum-Der’den Avukat Kaya Kartal, basın açıklamasının dahi engellenmesinin kabul edilemez olduğunu ve ortaya çıkan hukuksuzları eleştirmeye müdahale edilmesinin hukuk ile hiçbir şekilde bağdaşmadığını vurguladı.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, delilden, verili somut kanıttan yoksun 3 ayrı davada 3 örgüt suçlaması ile yapılan duruşmanın tamamen medyatik yargılamanın sonucu verilmiş bir karar örneği olduğunu belirtti. Bu kararın kabul edilemez olduğunu belirten Kaya, kararı protesto ettiklerini ve bu hüküm ile ortaya çıkan zulüm sebebiyle halka ve nihayetinde Allah’a karşı hesap verileceğini ifade etti.

Türkiye’de hukukun trajik durumunu özetlemek için ‘misal’ dava olan Halis Bayancuk yargılaması ve hükmü, ‘hukuksuzluğun eleştirilmesine dahi gösterilen tahammülsüzlük’ görüntüleriyle tarihe geçti!

 

Kaynak: Haksöz Haber

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.