1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Aşılar, 11 Aralık'ta gelecek; aşılama 4 aşamada yapılacak
Aşılar, 11 Aralık'ta gelecek; aşılama 4 aşamada yapılacak

Aşılar, 11 Aralık'ta gelecek; aşılama 4 aşamada yapılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin aşı yapma çalışmalarına erken dönemde başlayan ülkeler arasında olacağını belirterek, "Sözleşme yaptığımız aşının ilk kısmının Türkiye'ye 11 Aralık'tan sonra gelmesi beklenmektedir." dedi.

A+A-

Sosyal medya hesabından Türkiye Bilim Kurulu'nun son toplantısıyla ilgili satır başlarını paylaşan Bakan Koca, Türkiye'de yapılacak Covid-19 aşısı ve ülke genelinde düzenlenecek aşı kampanyası hakkında bilgi verdi.

Aşı çalışmalarının bakanlık tarafından yakından takip edildiğini ifade eden Koca, "Olabilecek en erken dönemde, etkili ve güvenli olduğu kanıtlanmış aşılara ulaşmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu anda teminine en yakın olduğumuz üç aşıdan birisi olan, sözleşme imzaladığımız aşı ile ülkemizde geliştirilen aşılardan ilk klinik çalışmalara ulaşan aşı "inaktif" diye bilinen aşılardır." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca ülkeye getirilecek aşıların güvenli olup olmadığının öncelikle Halk Sağlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) gibi devlet kurumlarında test edileceğini ifade ederek, temin edilecek diğer aşı türünün ise "genetik yoldan etki eden ve daha kısa sürede üretilebilen" mRNA aşısı olduğunu sözlerine ekledi.

4 aşamalı uygulama

Aşılama çalışmalarının dört aşamada yürütülmesinin planlandığını ifade eden Sağlık Bakanı Koca, şu ifadelere yer verdi:

  • İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacaktır.
  • İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacaktır.
  • Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanları kapsamaktadır.
  • Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır

Bakan Koca ayrıca aşı dağıtım planlamasında Dünya Sağlık Örgütü tarafından dikkat çekilen insan hakları, eşitlik, adalet ve meşruiyet çerçevesinde bir dağıtım organizayonu oluşturulmasına çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.